czwartek, 31 marca 2016

Podsumowanie marcaI kolejny miesiąc za mną. Wielkimi krokami zbliżamy się do czerwca... Przeraża mnie myśl o następnych sesjach i zaliczeniach. Chciałabym już ten rok mieć za sobą, wiedzieć, że zakończyłam go z dobrymi ocenami. Niestety jeszcze wszystko przede mną. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że mam czas na czytanie. Dzisiaj przychodzę do was z podsumowaniem marca, znalazły się w nim niezłe perełki o których warto wspominać i polecać :) 

środa, 30 marca 2016

Bez słówCzasem słowa są zbędne, by wyrazić to, co się czuje do drugiej osoby. Zwykły gest może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Oczy są odzwierciedleniem naszej duszy, łatwiej kogoś zrozumieć bez użycia mowy. 

,,Życie to nie bajka, nic nie jest nam dane raz na zawsze, a w świecie trudno o sprawiedliwość".

wtorek, 29 marca 2016

Krew i stalPierwszą moją lekturą od której zaczęłam własną przygodę z czytaniem była właśnie książka z gatunku fantasy. Nie spodziewałam się wtedy, że aż tak przypadnie mi do gustu. Od tego momentu przepadłam, zaczęłam coraz to częściej sięgać po książki z tego typu, głodna przygód, niepohamowanej akcji i adrenaliny. Do teraz fantasy zajmuje honorowe miejsce na mojej półce. Gdy tylko przeczytałam o najnowszej pozycji literackiej wydawnictwa Sine Qua Non, zapragnęłam się z nią zapoznać. Spodobała mi się bardzo jej okładka, zastanawiałam się co takiego może w sobie skrywać, czy jej opowieść spodoba mi się i czy w ogóle mnie wciągnie. Nie zastanawiając się długo, postanowiłam się w nią zagłębić. Czy mi się spodobała?

Top 5 idealnych książek na wiosnę

W końcu wiosna do nas przyszła! Ptaszki za oknem śpiewają, słońce ogrzewa swoimi promieniami, na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, trawa staje się bardziej zielona. Człowiek nabiera energii do życia, przystawia twarz do słońca, a otaczająca rzeczywistość nabiera ciepłych barw. Dni stają się coraz to dłuższe, cieplejsze. 

Czekam z niecierpliwością na wolne dni od uczelni, wtedy wybiorę się na mój ukochany ogródek. Przy drzewku postawie sobie leżak i z przyjemną książką w ręce, będę mogła rozkoszować się ciszą i spokojem. 

sobota, 26 marca 2016

50 faktów o mniePrzeglądając blogi zauważyłam, że wiele osób przedstawia fakty o sobie, więc i ja postanowiłam się z wami nimi podzielić ;)

piątek, 25 marca 2016

O jeden krok za dalekoŻycie, które dobrze znasz może nagle pęknąć jak bańka mydlana w najmniej oczekiwanym momencie. Jednego dnia jesteś na szczycie, cieszysz się sukcesami, osiągnięciami, a drugiego leżysz na samym dnie, bezbronna, załamana, nie dopuszczasz nikogo do swojego cierpienia, pozostajesz w przeszłości bojąc się postąpić naprzód ku teraźniejszości, która cię otacza. Zamykasz się we własnym świecie, nie potrafisz sobie poradzić z tym, że życie płynie dalej, pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Gdybyś tylko mogła cofnąć czas inaczej pokierowałabyś swoim własnym losem.

czwartek, 24 marca 2016

Czy wspominałem, że cię potrzebuje?„Tak to już jest z odległością: albo sprawia, że oddalasz się od kogoś, albo uświadamia ci, jak bardzo go potrzebujesz.”

Te uczucie nigdy nie miało mieć prawa głosu. Nie miało się zdarzyć, jednak los sobie z nich zakpił i do życia wkroczyły uczucia. Jak na tym wyszli nasi bohaterowie?

środa, 23 marca 2016

Cześć, co słychać?Magdalena Witkiewicz jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek literatury kobiecej. Jej książki sprzedały się w kilkuset tysiącach egzemplarzy. W swojej najnowszej powieści „Cześć, co słychać?” autorka przygotowuje się do przekroczenia przełomowej granicy 40-tego roku życia. To pełna dystansu, a zarazem wzruszająca opowieść o tym jak jedna pochopna decyzja może zdeterminować całe nasze życie.

Wywiad z Pauliną Klecz1. Przeglądając różne strony internetowe na pani temat, przykuła moją uwagę informacja, że zaczęła pani publikować swoje pierwsze opowiadania już w gimnazjum. Czego one dotyczyły? Czy to też były kryminały? Czy dotyczyły czegoś zupełnie innego? Można jeszcze te opowiadania gdzieś odnaleźć do przeczytania?

poniedziałek, 21 marca 2016

Małe wojny


Małe wojny to książka opowiadająca o życiu codziennym pewnej przeciętnej rodziny, Kingi, Grzegorza oraz ich dwóch córek Majki i Agaty. Kinga pracuje w agencji reklamowej, Grzegorz prowadzi swoją własną firmę, a ich latorośle uczęszczają do szkoły- Majka uczy się w liceum, a młoda Agata w podstawówce. Na pozór idylla, ale czy na pewno?

ŚBK-owe przykurządka, czyli książkowe wyrzuty sumienia
W końcu mamy 21 marca. To nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale też dzień kolejnego wpisu tematycznego ŚBKów. 

niedziela, 20 marca 2016

PętlaBardzo rzadko sięgam po kryminały. Nie wszystkie spełniają moje oczekiwania, często zawodzą, nie potrafią wciągnąć w swoją fabułę. Zdarzają się nieliczne wyjątki po których jestem szczerze zadowolona z efektu jakiego dokonał dany autor. Wtedy jestem w stanie przeczytać powieść w zaledwie jeden dzień przez ciągłą akcję, liczne tajemnice, czy chociażby przez rozmaite zagadki, które trzeba rozwiązać z głównymi bohaterami. Sięgając po ,,Pętle" sądziłam, że zaliczę ją do lektur obowiązkowych, które trzeba przeczytać, jednak po zagłębianiu się w powieść zmieniłam zdanie.

czwartek, 17 marca 2016

Trzy siostryŻycie nigdy nie było usłane różami. Na każdej drodze czeka przeszkoda- mniejsza bądź większa, którą musimy pokonać. Ile jesteśmy w stanie przyjąć na swoje barki nim dosięgnie nas klęska? Poczucie porażki? Niechęć do jakiegokolwiek funkcjonowania? Jak sobie z tym poradzić?

środa, 16 marca 2016

Kamień i sól


,,Kiedy znajdziesz się w beznadziejnej sytuacji, myślisz sobie- przynajmniej nie może być gorzej- i wtedy życie wali cię prosto w głowę za głupią naiwność". 

wtorek, 15 marca 2016

Pułapka- PrzedpremierowoUmysł potrafi podstawić różne obrazy o których chcielibyśmy najlepiej zapomnieć. Nie widzieć ich jak krok po kroku leniwie rozwijają się w naszej podświadomości. Ale czy na pewno nie chcemy ich widzieć? Czy naprawdę nie chcemy by nasza głowa odtwarzała dźwięki, ukazywała pewne zdarzenia, które miały miejsce? Wmawiamy sobie, że nie chcemy o nich pamiętać jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest, czyż nie? Serce jest za wszystko odpowiedzialne. Pomimo, że jest złamane nie chce zapomnieć o żadnej z chwil, które przeżyliśmy. ,,Serce nie sługa".

poniedziałek, 14 marca 2016

Zimowe PannyJestem trochę jak sroka, gdy tylko urzeknie mnie jakaś okładka książki, muszę ją mieć. Tak właśnie było z powieścią Cristiny Sanchez- Andrade. Piękne, soczyste figi zachęcają do tego by zagłębić się w historię jaką w sobie skrywają. Fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawa i interesująca, dlatego postanowiłam zapoznać się z tą powieścią. Przeważnie mam nosa do dobrych książek, większość z nich spełnia moje oczekiwania jakie im na początku postawiłam, więc jak jest tym razem z ,,Zimowymi Pannami"?

Dziewczyna, którą nigdy nie byłamJuż 27 kwietnia na rynku wydawniczym ukaże się najnowsza książka, która nie tylko opisem, ale ciekawym tytułem zaintrygowała mnie co takiego może skrywać. A wy? Skusicie się?

„Dziewczyna, którą nigdy nie byłam” to bezpruderyjna i szczera do bólu historia pisana z perspektywy dorosłej kobiety dorastającej w angielskiej popkulturze lat 90-tych. Jej autorką jest Caitlin Moran – gwiazda brytyjskiej publicystyki, feministka i prowokatorka, autorka głośnej książki „How to Be a Woman”.

Johanna pochodzi z robotniczej rodziny, jest nieatrakcyjna i mieszka na prowincji. Boi się, że umrze jako dziewica, którą nigdy nie zainteresował się żaden mężczyzna. Dojrzewa, ma swoje obsesje i lęki, szuka bliskości. Jej świat wywraca się do góry nogami, gdy otrzymuje propozycję pracy dla londyńskiego magazynu muzycznego. Odrodzona jako Dolly Wilde rzuca się w wielkomiejskie muzyczne podziemie rozbrzmiewające piosenkami My Bloody Valentine i nęcące przygodnym seksem i używkami.

Książka numeru jeden brytyjskiej kobiecej publicystyki – Caitlin Moran to bezkompromisowa, pełna niewybrednego humoru i jednocześnie bardzo mądra opowieść o przeżywaniu młodości, „próbowaniu” się ze światem, o przekraczaniu i wytyczaniu granic. Doceniona przez czytelników za szczerość i humor w Anglii szybko zyskała status Bestsellera Sunday Timesa oraz zebrała świetne recenzje w prasie. „Moran jest świetną narratorką: zabawną, nieokiełznaną, pomysłową i przenikliwą” – pisał o powieści „Guardian”.

„Dziewczyna, którą nigdy nie byłam” dla dzisiejszych trzydziestolatków stanowi niemal dokumentalny opis angielskiej popkultury lat 90-tych. Po rządach Margaret Thatcher w 1991 roku liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii sięga blisko dwóch i pół miliona. Z niezadowolenia klasy klasy robotniczej wyłania się nowa, undergroundowa scena, na której po raz raz pierwszy rozbrzmiewają kultowe dziś kawałki The Pixies czy Smashing Pumpkins. Londyn lat 80-tych i 90-tych to mekka dla ubranych w martensy i skóry młodych ludzi, pełnych sprzeciwu wobec zastanych norm, szukających swojego miejsca w kształtujących się subkulturach.

Caitlin Moran – znana brytyjska pisarka, feministka i felietonistka „Timesa”. Dorastała w biednej rodzinie nigdy nie otrzymując formalnego wykształcenia. W wieku 16 lat napisała pierwszą książkę. Jest laureatką licznych nagród m.in. „British Press Award” za wywiad z Lady Gagą. Wydana w 2011 anty-biografia „How to Be a Woman” sprzedała się w niemal półmilionowym nakładzie przynosząc jej sławę i status gwiazdy brytyjskiej publicystyki.
„Moran jest świetną narratorką: zabawną, nieokiełznaną, pomysłową i przenikliwą”.

Guardian

„To żywa, surowa, ale wysmakowana, naiwna, ale głęboka i budząca wspomnienia opowieść o tym, czego mogą nauczyć nas najgorsze błędy naszej młodości”.
Independent

“W powieści mnóstwo się dzieje i jest niezwykle zabawna”.

Time

“Mimo wszystkich upokorzeń (a jest ich niemało) jakich doświadcza główna bohaterka, Johanna jest niezwykłą narratorką opowiadającą niemal dokumentalną, a przy tym zabawną historię o wytrwałości i sukcesie”.

Washington Post

„Przezabawna powieść o wielkim sercu. Niechlujna i żywa w najlepszym znaczeniu tych słów”.
New York Times

środa, 9 marca 2016

OdłamkiWojna- te słowo wciąż przeraża wielu ludzi. Nie potrafią wyrzucić z pamięci obrazów, które co noc nawiedzają ich we snach, a ból, że to kiedyś może powrócić rozrywa serce na milion kawałków.

wtorek, 8 marca 2016

Pragnę cięOstatnia część cyklu przygód mojej ulubionej bohaterki Eleny. Patrząc teraz z perspektywy czasu zaczęłam momentalnie tęsknić za jej historią. Strasznie się do niej przywiązałam i do teraz nie sposób mi się od niej uwolnić. Książki Ireny Cao może i nie są jedyne w swoim rodzaju, jednak posiadają pewien urok, który wciągnął mnie w swoje sidła. Przez całą serię świetnie się bawiłam, płakałam, złościłam, na nowo zakochiwałam, marzyłam, podziwiałam piękne uroki różnych miast. To była dla mnie niezapomniana przygoda, a teraz zapraszam was do mojego podsumowania.

Chciejki marcowe

Coraz mniej czasu mam na czytanie, ale gdy tylko nadarzy się okazja by w spokoju zatopić się w innym świecie robię to bez zająknięcia. Zauważyłam, że z każdym miesiącem na półki księgarń przybywa coraz to więcej nowych perełek, które chciałabym przeczytać. Jednak powinnam mijać je szerokim łukiem. Jak się mówi: co oczy nie widzą temu sercu nie żal. Pokusa zaglądania jednak nie ułatwia i co parę dni patrzę na stosy książek jak wygłodniały narkoman ;) Dzięki temu moja lista chciejek się powiększyła.


Prószyński i S-ka

poniedziałek, 7 marca 2016

Między życiem, a życiem


Każdy z nas chce mieć własny wybór, jakimi drogami podąży w swoim życiu, by osiągnąć upragnione szczęście. Nikt przecież za nas nie zadecyduje, to my jesteśmy kowalami naszego losu. Choć czasem zastanawiamy się nad tym, co byłoby, gdyby... Gdyby na przykład można przeżyć to, co już za nami od nowa, ale po drodze zmienić te z naszych wspomnień, które na zmianę zasługują... Co jednak, jeśli moglibyśmy zmieniać przeszłość, ale nie w taki sposób, o jakim marzylibyśmy?

czwartek, 3 marca 2016

WiecznaW końcu doczekałam się kolejnych losów Delli i jej przyjaciół. Od dłuższego czasu zastanawiałam się co tam nowego u niej słychać. Jak potoczyły się kolejne wydarzenia z jej życia, czy w końcu otrzymała odpowiedzi na pytania, które zamiast się zmniejszać wciąż narastały. Gdy w końcu otrzymałam ją w łapki od razu zabrałam się za czytanie. Wręcz pochłonęłam ją jednym tchem. Strasznie mi jej brakowało, przywiązałam się do Delli w pewien sposób, dlatego z ogromną przyjemnością powróciłam do jej świata.

wtorek, 1 marca 2016

Chce cię usłyszećCzy jesteś w stanie dotrzymać daną obietnicę? Nawet jeżeli po fakcie dowiadujesz się, że powierzone zadanie może być dla ciebie nader trudne? Masz żal do osoby, że postawiła cię w tej niezręcznej sytuacji w jakiej się znalazłaś? Jakie decyzje podejmiesz w tej sprawie? Złamiesz daną obietnicę? Czy wprost przeciwnie?