Wywiad z Krystyną Mirek1.Co sprawiło w pani życiu, że zaczęła pani pisać książki?

Wiele elementów się na to złożyło. Kocham książki, wielokrotnie mnie ratowały, kiedy było mi w życiu ciężko. Potem pojawiło się marzenie, żeby spróbować napisać coś własnego. Ale trwało to wiele lat, zanim doczekało się ono realizacji. To pragnienie rosło i rosło, a ja wciąż nie miałam odwagi przyznać się do niego. Wydawało mi się, że pisanie jest dla wybrańców, nie dla takiej zwyczajnej osoby jak ja. Pewnego dnia uświadomiłam sobie, że znaczną część życia mam już za sobą. Codzienność pochłonęła mnie bez reszty, a moje marzenia wciąż leżą nietknięte. Wtedy postanowiłam o nie zawalczyć. Ten proces wciąż jeszcze trwa.

2. Skąd bierze pani inspiracje do pisania ?

One są wszędzie. Wszystko może stać się początkiem historii. Gest, słowo, piękne korale na czyjejś szyi, fragment książki, filmu, muzyki...
Natomiast, żeby historia , która się zrodzi z takiej inspiracji podobała się czytelnikom, by uznali ją za prawdziwą i bliską, musi zostać przefiltrowana przez doświadczenie życiowe autora. A to mam długie i obfite.

3. Była pani kiedyś w Grecji? Czy poprzez różne informacje wiedziała pani jak ma wyglądać Grecja w ,,Szczęściu all inclusive”?

Książka jest oparta po części na własnych doświadczeniach, ale też w znacznej mierze na zebranym przeze mnie materiale przygotowawczym. Sporo się nad tym napracowałam. Przeczytałam prawie wszystkie dostępne na rynku powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się w Grecji, a także reportaże z podróży, dzieła historyczne, przewodniki, obejrzałam, sama już nie wiem ile, filmów ze wspomnieniami z wakacji, rozmawiałam z osobami, które były w ostatnim czasie na wyspie zarówno w pracy jak i w charakterze turystów. Opisany w powieści hotel istnieje naprawdę, podobnie jak plantacja oliwek, choć w rzeczywistości nie należy oczywiście do Kostasa – wszyscy bohaterowie są bowiem fikcyjni.

4. Zrezygnowała by pani kiedyś z pisania? Czy raczej nie?

Musiałoby się stać coś bardzo poważnego. Pisanie jest częścią mnie, tak jak kiedyś czytanie.

5. Znajduje pani czas między pisaniem, a bycie matką i żoną?

W tym momencie niewiele. Cały mój wolny czas pochłania tworzenie kolejnych opowieści, a wszelkie inne zainteresowania dzielę z mężem i dziećmi. Mam dużą rodzinę, dbanie o nią oraz o dom kosztuje mnie sporo wysiłku, ale jestem tutaj szczęśliwa, a moje dzieci z nawiązką oddają każdą poświęconą im minutę.

6. Jaką książkę napisała pani jako pierwszą? Skąd wziął się pomysł na opublikowanie jej?

Mój debiut to ,,Prom do Kopenhagi”. Długo trzymałam tę opowieść w ukryciu, Nie wierzyłam, że mogę zostać pisarką. Wiele się złożyło na to, że wreszcie się odważyłam.

7. Czy wczuwa się pani w bohaterów, jakich pani opisuje? Co wtedy pani czuje?

Czuję dokładnie to, co oni. Historie są w moich książkach zmyślone, ale emocje prawdziwe.

8. Zakończyła pani już pisać nową książkę? Kiedy będzie dostępna w księgarniach?

Tak, zakończyłam. Najnowsza książka pt. ,,Podarunek” ukaże się 5 listopada. Już jest dostępna w zapowiedziach na empik.com.

9. Ma pani inne zainteresowania prócz pisania?

Niektóre z moich zainteresowań stały się ostatnio częścią pracy. Jest to czytanie książek, spotkania z ludźmi, prowadzenie warsztatów, szeroko pojęta psychologia. Poza tym lubię górskie wędrówki, potrafię zrobić prawie wszystko na szydełku, gotuję z pasją i kolekcjonuję książki kucharskie oraz uprawiam ogród, ale ostatnio mam na to wszystko coraz mniej czasu. Rodzina i pisanie pochłaniają mnie w stu procentach. Kiedy najmłodszy synek trochę podrośnie, pewnie się to zmieni.

10. Ostatnie pytanie. Którą książkę poleciła by pani osobie, która jeszcze nie zapoznała się z pani twórczością?

Młodym czytelnikom ,,Drogę do marzeń”, a dorosłym ,,Pojedynek uczuć” lub dwie ostatnie.

Dziękuję za ciekawe pytania i pozdrawiam serdecznie.

Krystyna Mirek

Ja też bardzo dziękuję za odpowiedzenie na moje pytania <3


Komentarze

  1. Świetny wywiad! Uwielbiam tę autorkę ;) i wszystkim polecam zapoznanie się z jej twórczością!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam "Pojedynek uczuć" i "Drogę do marzeń" tej Autorki i bardzo mi się podobają te książki :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza