Fortuna i namiętności. Klątwa


Małgorzata Gutowska- Adamczyk- Pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.

(Wiadomości wzięte ze strony Lubimyczytać.pl)

Akcja rozgrywa się w 1733 roku na Litwie. Szesnastoletnia Klementyna Furtak zostaje oskarżona o posługiwanie się magią. Mistrz sprawiedliwości nie chciał jej zabić, postanowił ją torturować na różne sposoby, żeby przyznała się, że jest czarownicą. Kobieta tak go oczarowała, że podjął decyzję jej uratowania nie zważając na gniew i przyszłą zemstę kasztelana. Pragnął ją tak gorąco, że gotów był dla niej wszystko zaryzykować. Czy czarownica będzie próbowała na nim swoich mocy?

Mroźna pogoda, dzień egzekucji czarownicy, ziąb nie odstraszył ciekawskich ludzi. Z budzącą grozę łysą czaszką, w poszarpanym worku, boso dziewka idzie ku przygotowanemu stosowi. Chcą ją spalić, ale kat obserwuje każdy jej krok. Zrobi jej niespodziankę, do egzekucji nie dojdzie. W zamian znajdzie się ona wieczorem w jego ramionach, odtąd będzie tylko jego panią. Czy kat dobrze robi? A może jego zauroczenie szybko minie, tak szybko jak się pojawiło? 

W dalszej części poznajemy Floriana Żelskiego, który z żoną Salomeą i córką Zofią jadą na wesele do zamku Turowskiego. Żelski z pochodzenia jest szlachcicem i wojskowym. Jego marzeniem jest znaleźć odpowiedniego kandydata na męża dla swojej córki.

Cecylia córka kasztelana Jandźwiłła wychodzi po raz drugi za mąż. Jest to panienka płocha, zepsuta, niegrzeczna dla służby, pragnąca zaspokoić swoje rządzę, oraz pławić się w luksusie. 

Kilka dni przed ślubem Cecylii umiera król August II. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. Kraj czekała teraz nowa elekcja i spory partyjne, konfederacje, walki, rozkosze, wojna domowa. Co się teraz wydarzy? Czy ojciec Zofii znajdzie dla niej kandydata? Kto zasiądzie teraz na tronie? Czy skazanie czarownicy na wyrok śmierci był przemyślanym działaniem? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytanie.

Fortuna i namiętności jest drugą książką Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk, którą przeczytałam. I powiem szczerze nie mogę się doczekać następnej części tej powieści.


Najbardziej z wszystkich bohaterów zapadła mi w pamięci Cecylia Jandźwiłł. Dlaczego? Bardzo przypomina mi Izabellę Łęcką, z książki Bolesława Prusa. Dziewczyna tak jak Izabella jest zapatrzona w sobie, nie zważa na uczucia, pragnie luksusów, romansów, oraz zainteresowania ze strony mężczyzn. Kto najbardziej przypadł mi do gustu? Zofia... Bardzo ciepła, kochana, nieśmiała i piękna kobieta, która straciła męża pozostając jedynie z małymi dziećmi. Od razu trafiła do mojego serca i życzyłam jej jak najlepiej. 


Książka jest wielowątkowa, bohaterowie dobrze wykreowani, a historia bardzo ciekawa, więc nie sposób się przy niej nudzić. Jest lekka, pomimo, że jest napisana staropolskim językiem potrafiłam bez problemu szybko i z zaciekawieniem przeczytać całą książkę. Tytuł intryguje, a okładka w kolorze krwistoczerwonego wina zachęca do przeczytania. Małgorzata Gutowska- Adamczyk moim zdaniem napisała bardzo ciekawą książkę dzięki, której poznałam obyczaje, historię, nawyki, oraz język dawnych lat. Na pewno sięgnę po następną jej część, oraz za ,,Cukiernię pod Amorem''. Dziękuję mojemu wydawnictwu, za to, że mogłam zapoznać się z nową twórczość autorki. 


Tytuł: Fortuna i namiętności. Klątwa
Autor: Małgorzata Gutowska- Adamczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 460
Ocena: 5/6

Komentarze