W cieniu


A.S.A. Harrison  – pisarka i artystka kanadyjska. Harrison w latach sześćdziesiątych zajmowała się sztuką performance, współpracując z Margaret Dragu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych pracowała jako zecer dla Toronto Sun i Gandalph Graphics. Przez następne lata pracowała jako redaktor, m.in. dla C Magazine. W 1974 pod pseudonimem A.S.A. Harrison wydała Orgasms, pionierski zbiór wywiadów z kobietami. W cieniu było jej debiutancką powieścią, przetłumaczoną na 27 języków. Niedługo przed jej publikacją zmarła na raka. Przed śmiercią pracowała nad kolejnym thrillerem psychologicznym. Żyła w Toronto, jej mężem był John Massey, artysta sztuk wizualnych.
( Informacje wzięte z Wikipedia.pl)

Jak sprawdzić, czy dana osoba nas zdradza? Oto przepis:

Osoba, która ma romans często jest rozkojarzona, albo zatroskana, nie lubi gdy się jej zadaje pytania, włosy i ubrania ma przesiąknięte nieznanymi zapachami. Do tego dochodzą pojedyncze włosy w kolorze rudym lub blond, plamy ze szminki, pomięte ubrania, ukradkowe telefony, niewyjaśnione nieobecności, dziwne ślady na ciele...

Ona
Jodi Brett- czterdziestopięcioletnia kobieta, która ciągle uważa siebie za bardzo młodą kobietę. Żyje chwilą codziennego życia, nie wybiega w przyszłość. Nie jest idealistką, wierzy, że trzeba spokojnie przyjmować dobro jak i zło, które nas spotyka, otacza, nie jest kłótliwa i trudno ją rozzłościć. Pracuje jako terapeutka. Mieszka wraz z Toddem i golden retriverem o imieniu Freund. Swojego partnera poznała w nietypowy sposób. Któregoś dnia kobieta spakowawszy wszystkie swoje rzeczy do samochodu postanawia się wyprowadzić. Przemierzając ulice, zamyślając się co chwila nie myśląc o zagrożeniu cieszyła się udaną przejażdżką. Do czasu, aż nie zauważyła nadjeżdżającego pojazdu w jej stronę, który wjeżdża w nią. Rozpętuje się ogromna awantura, no ale kto nie byłby wściekły z powodu wypadku, który nie był spowodowany przez ciebie? Po tygodniu mężczyzna dzwoni do niej i zaprasza na kolację na którą niechętnie się zgadza, lecz na spotkaniu zmienia co do niego zdanie. Od tamtego czasu mieszkają razem. 

On
Todd- Jest postawnym mężczyzną, ma piaskowy kolor włosów, szarawoniebieskie oczy i trzeba mu przyznać, że posiada niezwykle dużo wigoru. Jest zabawny, potrafi sprawić, że dziewczyna się uśmiecha z każdego jego wybryku, a także pokazać jaki jest niezwykły. Mężczyzna nie skończył studiów, gdyż zabrał się za odnawianie starego domu, pożyczył na niego pieniądze, a później żył dzięki kredytom i optymizmowi. W końcu życie domowe stało się dla niego męczarnią... Dopadła go przeraźliwa depresja przez co palił, chodził na siłownie, nie wiedział co ze sobą zrobić... Dopiero pewna dziewczyna o imieniu Natasha przywraca go do życia.

Jaka byłaby wasza reakcja na wieść, że wasza ukochana osoba was zdradza? Posunęlibyście się do morderstwa? A może będziecie udawać, że wszystko gra i ta cała sytuacja was nie dotyczy? A co postanowiła Jodi? Zlekceważy jego zdradę i będzie żyć jakby nic się nie wydarzyło? A może wymyśli jeszcze coś innego? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.


Autorka napisała bardzo ciekawą książkę z perspektywy kobiety jak i mężczyzny, dzięki czemu mogłam poznać jakie emocje nimi kierowały w stosunku do podejmowanych decyzji. Wydawało się, że życie Jodi, oraz Todda jest przepełnione spokojem, stabilizacją, pełną ciepłych emocji... Lecz wszystko zaczęło się powoli zmieniać od rozwijającej się depresji mężczyzny.

Sądzę, że depresja Todda oddaliła partnerów od siebie, a także kryzys wieku średniego mężczyzny. Moim zdaniem związał się z dużo młodszą od siebie dziewczyną tylko dlatego, że widział iż jego młodzieńcza energia opada, włosy siwieją, a sam zaczyna starzeć się... Myślę także, że mężczyzna trochę pobłądził w swoich postanowieniach... Kochał Jodi, ale nacisk ze strony kochanki jeszcze bardziej ich od siebie oddalił. 

Natomiast Jodi jak sądziłam na początku nie jest bez winy... Może, gdyby zgodziła się na oświadczyny nie doszłoby do zdrady i nie straciłaby swojej miłości? Jak dla mnie przez te wszystkie emocje jakie trzymała w sobie także straciła zainteresowanie u mężczyzny. Czasami potrzeba krzyków, kłótni by w związku nastąpiła harmonia, a ona po prostu udawała, że nic się nie stało, albo przechodziła do innego tematu.

Zatem jaka jest książka? Jest typowo psychologiczna, wiarygodna analiza rozpadu związku małżeńskiego pokazuje jak stopniowo bohaterowie analizowali swoje poczynania, a także książka pokazuje nam do czego zdolny jest człowiek, gdy może stracić wszystko jak np. stabilizacja, czy bezpieczeństwo. Pożycie małżeńskie jak i jego rozpad przedstawiony jest w szczególny, powolny sposób kawałek po kawałeczku decyzje jakie podejmowali bohaterowie oddalały ich od siebie i nim uświadomili sobie powagę sytuacji było już za późno by cokolwiek ratować, a najlepszym wyjściem z tej całej sytuacji będzie tylko morderstwo...

W całej książce brakowało mi jednak całego tego dreszczyku emocji jak twierdzi informacja na okładce książki, wszystkie wydarzenia bardzo ciekawie autorka opisała, interesująco, wręcz psychologicznie i pomimo ciekawej fabuły z życia bohaterów brakowało mi pazura w historii książki. Ale nie miałam oporów by nie zapoznać się z tą pozycją. Polecam

Tytuł: W cieniu
Autor: A.S.A. Harrison
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 350
Ocena: 5/6

Komentarze

  1. jestem bardzo ciekawa tej książki ze względu na te wszystkie emocje :) dzięki Twojej recenzji nie będę już oczekiwała od tego tytułu czegoś przerażającego, mrożącego krew w żyłach, czy thrilleru, ale przejmujący dramat psychologiczny - owszem.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza