Siostra mojej siostryHanka jest owocem romansu matki z żonatym mężczyzną. Ma prawie trzydzieści lat, mieszka w Bieszczadach i posiada słabo prosperującą małą budkę z goframi i hod dogami. Ciągły deszcz z jednodniowymi przejaśnieniami zniechęcał turystów do przyjazdu z czego nie miała utargu przez kilka dni. Podliczała kolejne straty do rachunku bojąc się, że do końca sezonu przez paskudną pogodę nie będzie miała turystów. Niedawno budka z goframi jawiła się jej niczym dar z niebios. Umowę najmu podpisała bez zastanowienia, w sezonie miała nadzieję zarobić na koszty, do tego odłożyć co nieco na później, tymczasem wszystko poszło nie tak. Fatalna pogoda skutecznie krzyżowała daleko miesięczne plany. Zamiast radości z niewielkiego dochodu, każdego dnia odbywało się rytualne szacowanie rozmiarów niepowodzenia.

Kaja pracuje w studiu telewizyjnym jako dziennikarka. Jest urocza, pełna ambicji, a także konsekwentna. Przeszkody forsuje szturmem lub je zwyczajnie omija, nie przejmując się czy gra fair, czy nie. Jest do tego próżną i egoistyczną kobietą. Nie potrafiła zaakceptować upływu czasu, dlatego trwoniła majątek na zabiegi kosmetyczne. Musiała być perfekcyjna, gdyż w oczy rzucała się jej uroda. Efektowna prezencja niewątpliwie dawała dobrą przepustkę do świata mediów. Swoim wdziękiem maskowała pogardę, złośliwy ton. Pod aniołkowatą powierzchnią niewiniątka, która zwiodła nie jedną osobę, krył się charakter twardy i nieustępliwy. Dzięki własnemu sprytowi, świadomej inteligencji i powabu trzymała facetów w garści. Łatwo nimi manipulowała, a także łatwo postawiała na swoim.

Któregoś dnia Kaja otrzymuje od swojej babci list pośmiertny ojca, który oznajmia jej, że ma przyrodnią siostrę. Zaczyna intensywne poszukiwania, a gdy w końcu otrzymuje potrzebne informacje i za sprawą ciekawskiej babci, która chce poznać jej przyrodnią siostrę, wyrusza na spotkanie z Hanką.

Dwie kobiety z dwóch różnych światów spotykają się nagle. Co z tego wyniknie? Polubią się? Będą potrafiły żyć ze świadomością, że nie są jedyne? Że świat nie kręci się wokół jednej osoby, tylko teraz dwóch? Czy dogadają się? Jak odmieni się ich życie? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Bardzo polubiłam Hankę. Pomimo swoich długów, braku jakiegokolwiek dochodu, a także kończących się zapasów pieniędzy nie poddała się i dalej walczyła. Walał jej się świat na głowę, a ona nie pozwoliła problemom by te zawładnęły jej życiem. Potrafiła znaleźć wyjście z każdej opresji i zdobyć kilka potrzebnych pieniędzy. Mimo tego nadal żyła skromnie. Polubiłam ją za ciepłe serce, pogodność, oraz to, że nie poddaje się przeciwnościom losu.  

Co do jej przyrodniej siostry byłam bardzo sceptycznie do niej nastawiona. Nie polubiłam Kai, wręcz znienawidziłam ją. Nie lubię ludzi, którzy uważają się za lepszych od innych i pokazują to na każdym kroku. Już przez nieciekawy charakter w momencie, kiedy opowiadała o sobie i rzeczach jakie dzieją się wokół niej kipiała we mnie ogromna złość. 

Co do całości książki historia jest bardzo ciekawa i interesująco opisana. Przedstawione są dwa różne światy, bogaty i biedny. Każda z bohaterek przedstawia nam historię swojego życia, zmagania z przeciwnościami losu, wspólne spotkanie, a także wzloty i upadki. Znajdziemy w powieści także śmieszne anegdoty, oraz to, że pomimo gęstych ciemnych chmur zawsze wyjdzie słońce, a nasze życie z pochmurnego stanie się słoneczne i bardzo przyjemne. Treść książki jest bardzo lekka, przyjemna, nie trzeba skupiać się na fabule tylko z przyjemnością przepływać przez kolejne kartki książki. Odnajdziemy w niej spokój, wiarę w lepszy dzień i pomimo ciągłych kłód pod nogami odnajdziemy wyjście z każdej opresji. Przygody Kai i Hanki naładowały mnie pozytywną energią, miło spędziłam z nimi wspólny czas. 

W niektórych momentach pojawiły się wahania czy nie odłożyć książki na półkę, gdyż na początku zbyt dużo się nie działo w życiu naszych bohaterek, ale gdy doszło do realnej konfrontacji między Hanką i zawsze perfekcyjną Kają, która posiada niewyobrażalne ego na swój temat zapragnęłam zagłębić się w dalszą historię by dowiedzieć się co wydarzy się dalej. Bardzo ciekawie przedstawiony jest świat celebrytów, życie gwiazd. Przez jedną głupotę bardzo łatwo można stać się tematem tabu, a później trudno odbudować wizerunek ulubionej gwiazdy. Nieźle trzeba się wtedy namęczyć by poprawić swój nietakt.

Podsumowując pani Izabella Frączyk napisała lekką i ciekawą historię. Z zainteresowaniem wprowadza nas w świat celebrytów, przedstawia nam ich życie i to jak łatwo można stracić popularność przez małą głupotę. Powieść oderwie nas na moment od szarej rzeczywistości i wprowadzi w nie skomplikowane wątki przy których zrelaksujemy się. Miło spędzimy czas z bohaterkami, poznamy ich życie jak się zmienia, poznamy ich emocje, a także przemyślenia. Przyjemnie się bawiłam przy książce ,,Siostra mojej siostry". Polecam.

Tytuł: Siostra mojej siostry
Autor: Izabella Frączyk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 255
Ocena: 4,5/6

Komentarze