EperuAnna Wilk urodziła się w Polsce, ale już od dziesięciu lat z mamą, jej przyjaciółką Wandą i córką Wandy - Wiktorią mieszka w Londynie. Anna kocha malować, dlatego po college'u postanowiła pójść na studia artystyczne. Jest wrażliwą, czułą i nieco introwertyczną dziewiętnastolatką, zupełnym przeciwieństwem jej najlepszej przyjaciółki Wiki: energicznej, szalonej, pełnej zapału do robienia różnych, dziwnych rzeczy. Jednak, jak to się mówi: przeciwieństwa się przyciągają. Są jak papużki nierozłączki: doskonale się dogadują, wspierają, rozumieją, każda może liczyć na tę drugą. 
Pewnego dnia ich rodzicielki oznajmiają, że nagrodą za ukończenie college'u (z dobrymi wynikami) dziewczyny wyjadą na wspaniałą wycieczkę. Wszystkie panie: i mamy i córki we czwórkę jadą na tydzień kamperem do Francji. Wika wie, że znajdą się tam akurat wtedy, gdy niedaleko w Cannes odbywać się będzie słynny festiwal filmowy. Córka Wandy szaleje, bo już od lat ubóstwia i kocha jednego z popularnych aktorów: Leo Blacka, który będzie tam promował swój nowy film. Nie przyjmując do wiadomości sprzeciwów przyjaciółki, wymusza na Annie wspólne pójście po autografy.

 W najśmielszych snach nie przewidziała, co je tam spotka... W tym dniu życie Anny wywraca się do góry nogami, bowiem Leo Black nieoczekiwanie wyławia ją z tłumu i proponuje nietypowe spotkanie. Szybko pojawia się między nimi zauroczenie. Jednak, czy wiadomość, że jest Wędrowcem, człowiekiem odradzającym się w nowych wcieleniach nie odstraszy dziewczyny? Co na to jej przyjaciółka Wiki, gdy dowie się o ich zauroczeniu? Czy ich przyjaźń zawiśnie teraz na włosku? A może popularność gwiazdora zniechęci Annę i postanowi od niego odejść? Nie dowiecie się, jeżeli nie przeczytacie. 

Historia jak każda inna, ale czy aby na pewno? 
To nie taka historia, jak Wam może się wydawać na początku: Anna i Leo zakochują się w sobie, wszystko jest przesłodzone ich miłością i nie da się tego w ogóle czytać. 
Jest dokładnie na odwrót! Książka jest przesycona emocjami, tajemnicą, mówi o sile przyjaźni, o przeróżnych uczuciach jakie targają naszymi głównymi bohaterami. To powieść dopracowana od samego początku do końca. Sprawi, że czytelnik nie będzie w stanie się od niej oderwać. Jest bardzo dobrze przemyślana, zabawna, a do tego ciekawa. Czytelnik nim się obejrzy, będzie żył życiem bohaterów, z wypiekami na twarzy nie będzie w stanie się od niej oderwać. 

W całej książce podobało mi się przedstawienie przyjaźni Wiki i Anny. Sama sobie zaczęłam przypominać, jak to było kiedyś ze mną i moją przyjaciółką. Obie bohaterki bardzo przypominały nas: papużki nierozłączki. Jednak z każdą nową stroną zaczęłam dostrzegać podobieństwo do samej siebie. Wika przypominała mnie samą swoją determinacją, szaleństwem i rozgadaniem. Anna natomiast delikatnością, ogromnym zaufaniem, wrażliwością. Obie tak zaskarbiły sobie moje serce, że polubiłam je jak prawdziwe przyjaciółki. W Leo też zaczęłam dostrzegać podobieństwo do samej siebie. Oboje jesteśmy strasznie wybuchowi, impulsywni, łatwo nas wyprowadzić z równowagi, jednak on posiada też pozytywne cechy. Dlatego tak każdego z nich pokochałam. Odnalazłam w nich samą siebie, dlatego z taką łatwością potrafiłam wejść w ich życie. 

Spodobał mi się także styl pisania autorki i to, że nie przesładza historii. Powoli stopniuje emocje między naszymi głównymi bohaterami. Pomysł na dwóch narratorów opowiadających historię oceniam bardzo pozytywnie. Możemy poznać zarazem myśli Anny, jej przeżycia, emocje, jak i naszego gwiazdora Leo. Dialogi są bardzo przemyślane, zabawne, nie obyło się bez głośnych śmiechów i radości. Autorka sprawnie przedstawia nam życie bohaterów, ich zmagania, dylematy, uczucia, z łatwością chwyta za serce. Fabuła wciąga bez reszty. Jedynym minusem książki jest fakt, że za szybko się kończy. Nim człowiek się obejrzy: książka dobiega końca. Czyta się ją błyskawicznie, z wypiekami na twarzy, co może się wydarzyć w życiu naszych bohaterów? Co jeszcze sprawia, że książka jest taka wyjątkowa, wspaniała? Ogólnie rzecz ujmując książka jest strasznie dopieszczona, autorka zadbała nawet o najmniejszy szczegół. Historia Anny i Leo jest bardzo potężna. Poboczni bohaterowie, którzy pojawiają się w książce, także wnoszą do powieści coś ciekawego, nowego, pasjonującego, zaskakującego. 

W powieści spotykają się dwa różne światy. Zwyczajnej nastolatki i gwiazdora Wędrowca. Co z tego wyniknie? Historia Wędrowca bardzo mi się spodobała i zainteresowała. Autorka szczegółowo opisała i przybliżyła nam jego historię i co to znaczy ,,człowiek odradzający się w nowym wcieleniu". Zagłębiając się w tekst zaczęłam zastanawiać się, jakby to było nim zostać? Wiadomo są plusy i minusy całego tego odradzania, ale fakt, że można przeżyć życie od nowa jest bardzo fascynujący i ciekawy. Można naprawić błędy z przeszłości albo zacząć całkowicie wszystko od nowa. Jakby tamto życie nigdy nie miało miejsca. Autorka z łatwością nam to wszystko przybliża, możemy wkroczyć w ten niezwykły świat i poznać na własnej skórze zaistniałe wydarzenia. 

Powieść ,,Eperu" to mocna, wspaniała i cudowna lektura. Autorka dokonała czegoś niemożliwego i jako debiutantka z ogromną przyjemnością mogę stwierdzić, że zaskarbiła moje serce. Mam nadzieję, że i do Waszych serc trafi. Warto sięgnąć po Eperu. Gorąco polecam. 


Tytuł: Eperu
Autor: Augusta Docher
Wydawnictwo: BIS
Ilość stron: 550
Ocena: 6/6

Komentarze