Jajko z niespodziankąAda wiodła szczęśliwe życie. Poznała wspaniałego faceta Davida z którym mogła zwiedzić świat, a po trzech miesiącach pobrali się. Wydawało się, że oboje będą szczęśliwi, jednak gdy Ada zaszła w ciążę wszystko się popsuło. David od niej uciekł, a kobieta pozostała sama ze swym dzieckiem. Gdyby nie jej mama i dobrze płatna praca ledwo wiązałaby koniec z końcem. Żeby jeszcze tego było mało jej maleńka córeczka Julka urodziła się z chorą rączką (jest niesprawna) co spowodowało w późniejszych latach śmiech i drwiny innych dzieci. 

Gdy dziewczynka miała trzy latka Ada postanowiła zapisać swoją córeczkę do prywatnego, elitarnego przedszkola, wprowadzając małą w świat swoich rówieśników. Zakasuje rękawy nie licząc się z kosztami, wprowadza córkę w niezwykły świat, gdzie dzieci noszą ubranka od Gucciego, a ich rodzice chwalą się posiadaniem pieniędzy. Jednak to nie koniec niespodzianek. Do Warszawy powraca mąż i ojciec Julki, który po trzech latach pragnie się z nimi spotkać, a żeby jeszcze tego było mało wyjątkowo przystojny, gburowaty,  w modnie skrojonym garniturze ojciec jednego z przedszkolaków, który ratuje Julkę z spod kół samochodu, okaże się nowym szefem Ady. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy Ada wybaczy Davidowi, że odszedł od nich? Czy dzieci polubią jej małą córeczkę? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Większość dzieci, czy małe, czy duże są wyśmiewane przez innych rówieśników tylko, dlatego, że są chore. To jest bardzo przykre zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Nie da się jednak temu zapobiec. Chore dzieci są gnębione, popychane, wyzywane, czasami nawet boją się wrócić do szkoły, by nie przechodzić znowu tego piekła. Jednak cieszą się z życia, pomimo, że są chore z ich twarzy nie schodzi uśmiech. Sama się o tym przekonałam.

,,Jajko z niespodzianką" to bardzo życiowa i aktualna książka pokazująca jak samotna matka radzi sobie z wychowywaniem dziecka. I pomimo przeciwnościom losu i różnych kłód pod nogami, tak łatwo się nie poddaje. Za wszelką cenę chce stworzyć dla siebie i córki spokojne życie. Jednak jej plany krzyżuje powrót ojca dziecka. Tylko dlaczego powraca? Czyżby po tych trzech latach przypomniał sobie, że ma dziecko? Autorka pokazuje nam prawdziwe życie, gdzie trzeba podejmować trudne decyzje by uszczęśliwić nie tylko dziecko, ale i też siebie. Momentami smutna, zabawna, ukazująca wzloty i upadki codziennego życia. Książka bardzo lekka, ciepła, przyjemna, piękna, a zarazem wzruszająca. Autorka z łatwością wprowadza nas w ten niezwykły, codzienny świat, zwyczajna kobieta zostaje rzucona między próżnych, bogatych ludzi i ich rozkapryszone dzieci. Co z tego wyniknie? Pomimo, że na początku byłam sprzecznie nastawiona do tej powieści mocno mnie pochłonęła i przypadła do serca. Były chwile radości, wzruszeń, złości, a czasami chwile słabości wynikające z niedojrzałości niektórych ludzi. To piękna obyczajówka z ładną okładką, która przyciągnie nie jeden wzrok, a zawartość zaskoczy bardzo pozytywnie. Dziękuję wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki. Miło spędziłam przy niej czas i mam nadzieję, że znajdzie jeszcze podobnych miłośników polskiej literatury jak ja. Polecam.

Tytuł: Jajko z niespodzianką
Autor: Agnieszka Krakowiak - Kondracka
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 252
Ocena: 4+/6

Komentarze