Piąte- nie zabijaj


Bohaterką książki jest trzydziestodwuletnia kobieta o imieniu Agnieszka. Mieszka wraz z bratem Dawidem i rodzicami w domku jednorodzinnym. Ich życie było przepełnione miłością, radością, oraz spokojem, dogadywali się bez słów i miło spędzali razem czas. Do pewnego momentu, aż idylla przeradza się w tragedię- rodzice giną w wypadku. Agnieszka z Dawidem zostają sami na tym świecie bez jakichkolwiek planów na przyszłość. Dziewczyna teraz musi się stać dla brata ojcem i matką, nie może się załamać lub pozostać w letargu. Zostaje jego jedynym opiekunem i rodziną, dziecko liczyło na nią. 

Dla Agnieszki nie jest obca ludzka tragedia, bieda, czy rozpacz. Widywała szczęście u ludzi, którzy odbili się od dna, bądź dostali od życia coś na co nigdy nie liczyli. Może teraz czas na Agnieszkę by oddała losowi to co otrzymała? Może wtedy będzie szczęśliwsza i wszystko się jakoś ułoży?

W końcu postanawia uciec z bratem z rodzinnej miejscowości, który już nie jest dla nich ,,domem". Czuli się tam niepotrzebni, jak zwierzęta zamknięte w klatkach wzbudzali sensację wokół sąsiadów. Więc spakowali najpotrzebniejsze rzeczy, pożegnali się z rodzinnym domem i wyruszyli w podróż zostawiając wspomnienia do których już nigdy nie powrócą.

Przemierzali drogi wzdłuż i wrzesz nie mając konkretnego planu na przyszłość. Chcieli jak najdalej uciec od smutnych przeżyć. Los jednak się do nich uśmiechnął, natrafiają na przyjazną kobietę Anielę, która posiada gołębie serce, wspaniałych trzech synów i z otwartymi ramionami przyjmuje dziewczynę wraz z jej bratem w swoje skromne progi. 

Jak tragedia potrafi zmienić życie? Jak jedna decyzja może odmienić naszą sytuację? Agnieszkę i jej brata spotkała najgorsza tragedia pod słońcem. Utrata obojga rodziców sprawia, że ich cały świat zawala się. Nie wiedzą jak ich przyszłość będzie wyglądać, czy dadzą sobie radę sami? Czy nic im już nie zagraża?

Autorka bardzo dobrze przedstawiła różnych bohaterów. Nadała im szczególne cechy. Agnieszka charakteryzuje się ogromną siłą, determinacją, odwagą by zmienić swoje dotychczasowe życie, jest także czuła, wrażliwa, niepewna, zatroskana i gdyby nie miała brata pewnie nie otrząsnęłaby się z letargu, który dopadł ją po śmierci rodziców. Dawid jak na swoje pięć lat jest bardzo mądrym chłopcem, który pomimo tragedii cieszy się z życia. Dzięki dobroci Anieli odnajdują dobroć, radość, oraz miłość. 

Jest pięknie, ładnie, ale co z ich przeszłością? Czy wypadek rodziców spowodowany był złą pogodą? A co jeżeli, ktoś zaplanował ich śmierć? Czy rodzeństwo będzie bezpieczne wraz z Anielą i jej synami? A może Agnieszka zakocha się w którymś z nich? Na te i inne pytania odpowie wam historia dziewczyny, oraz jej brata w książce ,,Piąte- nie zabijaj".

Autorka posiada bardzo lekkie pióro, potrafi zaciekawić czytelnika dokładnymi szczegółami różnych opisów. Posiada barwną wyobraźnię, którą można zauważyć w kolejnych stronach książki. Także bohaterowie są dobrze wykreowani, posiadają niezwykłe uczucia, które pozwalają nam przeżywać ich emocje, przeżycia. Pomimo kilku błędów w tekście nie odebrały mi przyjemności z czytania i zapoznania się z dalszymi losami bohaterów.


Co do samej autorki- to bardzo sympatyczna osoba, ciepła, czuła, potrafi słuchać, zrozumieć. Posiada ciekawe zainteresowania, pasje, oraz serce przepełnione miłością. I pomimo, że nie poznałam jej osobiście, polubiłam ją za to jaka jest, że nie udaje nikogo innego tylko jest kochaną osobą o złotym sercu i na pewno sięgnę po jej następne książki. Gorąco polecam.

Tytuł: Piąte- nie zabijaj
Autor: Anna Kasiuk
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Ilość stron: 266
Ocena: 6/6

Komentarze