Wyspa,,Zadajemy sobie często pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Spoglądamy w gwiazdy z nadzieją lub obawą... A, może nasz świat jest jedynie wyspą pośród wielu jemu podobnych wysp?"

Ludwik Dupont z żoną oczekiwali narodzin córeczki. Ich szczęście nie znało granic, wszystko szło ku lepszemu. Jednak zamiast radości trafiło się nieszczęście. Żona Ludwika zmarła przy porodzie, a jego mała córeczka Maxime urodzona przedwcześnie, miała złe rokowania na przeżycie. Ludwik pozostał sam ze swoją małą kruszyną, bez żadnej rodziny, bez wielkiej sumy na jej rehabilitację i leczenie, jednak nie chciał się tak po prostu poddać. Żeby utrzymać swoją córkę musiał wrócić do przeszłości z własnej woli. Nie widział innego wyjścia. Minęło jedenaście lat mała Maxime rosła jak na drożdżach, była zdrowa i szczęśliwa. Jednak dzień przed jej urodzinami Ludwik nie wrócił do domu. Zmarł w tajemniczych okolicznościach. Maxime trafiła do sierocińca, a tam była poniżana, gwałcona i terroryzowana przez współlokatorki. Marzyła tylko o tym żeby przetrwać. Broniła się jak mogła. Wegetowała z dnia na dzień. Bez marzeń, bez radości, bez perspektyw. Gdy w końcu miało iść ku lepszemu została oskarżona o zabójstwo.

Lizbona piękna stolica Portugalii. Tam właśnie mieszka Miguel z rodziną. Pewnego dnia postanawia odnaleźć swojego zaginionego brata. Prosi króla o pozwolenie na wyruszenie w podróż, śladami zaginionych żeglarzy. Jednak sztorm krzyżuje ich plany. Statek rozbija się o liczne skały, załoga tonie.

Lumia to wyspa ukryta przed oczami śmiertelników. Stanowi odrębne życie, posiada własną cywilizację, która jest doskonale strzeżona, zabezpieczona przed intruzami. Co trzeba zrobić, żeby się tam dostać? Nie posiada żadnego portu, a jedynym dostępem na wyspę jest pokonanie wąskiego przesmyku podwodnego co jest nie lada wyzwaniem. Dzięki załamaniu pogody Miguel trafia do tej dziwnej cywilizacji. Może poznać tamtejszych tubylców, oraz ich największy skarb: roślinę, która świeci pod najmniejszym ciężarem. Co z tego wszystkiego wyniknie? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Joanny Miszczuk i mam nadzieję, że nie ostatnie. W tej powieści autorka łączy ze sobą dwa światy. Dziewczyny pozbawionej rodziny, bliskich i zaskakujący świat tubylców, oraz ich cywilizacji. Możemy poznać życie Maxime, jej uczucia, troski, przeżycia, myśli, a z drugiej strony mamy okazję poznać niezwykłe miejsce Lumię, przybliżyć sobie jej historię, kulturę, zwyczaje, szacunek tubylców do ziemi po której stąpają. Autorka doskonale opisuje te dwa odrębne światy. Przedstawia nam ich historię, dzięki czemu z łatwością możemy sobie go wyobrazić, zadbała o najmniejsze detale, ożywiła książkę sprawiając, że bez problemu możemy dostrzec otaczający świat, w którym znaleźli się nasi bohaterowie. To naprawdę niezwykła mieszanka wybuchowa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przygoda miesza się z fantastyką, obyczajówką, a może i nawet ze zwykłą fascynacją? 

Autorka tak pięknie lawiruje między wydarzeniami, by pokazać nam to co dzieje się w prawdziwym życiu. Jak ludzie zachowują się względem siebie, jak walczą o władzę by dominować między innymi. Pozwala także zobaczyć siłę żywiołu: morza. Jest naprawdę fascynujący. Jest łagodny, spokojny, a później staje się wzburzony, czarny, niebezpieczny. Fantastycznie zobrazowała otaczający krajobraz. Przeniosłam się w ciekawe zakątki świata, mogłam z bohaterami odkrywać nieznane lądy, ludzi, ich codzienne życie, okraszone ciekawą historią. Książka niesamowicie mnie zaskoczyła. Oczekiwałam zwykłą, nic nieznaczącą opowiastkę, a otrzymałam niezwykłe arcydzieło. ,,Wyspa" była dla mnie niezwykła. Otworzyła przed sobą coś, gdzie tylko nieliczni mają wstęp do tego świata jaki chce nam przedstawić. 

Książka jednym słowem jest rewelacyjna. Zawiera akcję, która rodem z filmu, zaskakuje, szokuje, pochłania w bezkresne moce oceanu, otwiera przed nami swoją historię. Przedstawia także życie zwykłego człowieka, jego zmagania z przeciwnościami losu, jego marzenia i pragnienia na lepsze życie, na odkrycie czegoś nowego, ciekawych i zaskakujących lądów. Dzięki autorce i jej niezwykłej wyobraźni otrzymujemy piękną opowieść, pełną fantazji, okraszona zaskakującą fabułą, która zachwyci każdego i przeniesie w świat, który chcielibyśmy sami poznać, odkryć, w świecie, którym wszystko jest możliwe tylko trzeba tego bardzo chcieć. 

Tytuł: Wyspa
Autor: Joanna Miszczuk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 432
Ocena: 5+/6

Komentarze