Carrie Pilby (Nieznośnie genialna)



Jedna osoba na pięć rodzi się geniuszem. Nie ma żadnych problemów w nauce, posiada bogate słownictwo, wiele ciekawych argumentów na różne tematy, ale czy ta ogromna wiedza pozwala zaprzyjaźnić się z innymi? Większość osób nie chce mieć do czynienia z kujonami, więc omija ich szerokim łukiem. Nie łatwo być geniuszem. Inteligencja i towarzyskie obycie nie zawsze idą w parze. Więc jak radzi sobie nasza bohaterka w tym wielkim świecie? Przekonajcie się sami.
Carrie Pilby to dziewczyna posiadająca ogromny mózg wiedzy, twardo trzyma się wybranych przez siebie zasad. W wieku dziewiętnastu lat o trzy lata wcześniej niż jej rówieśnicy ukończyła studia na Harvardzie. Większość wolnego czasu przesiaduje w wynajętym mieszkaniu, które ojciec jej opłaca. Nie wychodzi często na zewnątrz, nie ma żadnej pracy, motywacji do jej znalezienia. W kontaktach międzyludzkich też nie jest zbyt dobra. Nie potrafi się do nikogo dopasować. Jest odludkiem i dziwadłem, jednak dobrze jej z tym. Mimo to zgadza się zrealizować pięciopunktowy plan działań opracowanych przez terapeutę. To ma jej pomóc w doświadczeniu pozytywnych stron interakcji międzyludzkich. Czy jej się uda? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Książka niestety nie powaliła mnie na kolana. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, jednak nie skreślam tej powieści. Sądziłam, że otrzymałam książkę opowiadającą o kobiecie zamkniętej w sobie, takiej szarej myszce, której noska z norki nie chce się wystawić, która nie potrafi się odnaleźć w tym wielkim rzeczywistym świecie. Jednak spekulacje zostały szybko rozwiane. Bohaterka okazała się inną osobą niż na początku przypuszczałam. Ogromne zaskoczenie wciąż nie schodził mi z twarzy. Bohaterka przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Gdyby istniała w prawdziwym świecie chciałabym spróbować się z nią zaprzyjaźnić. Przyjemnie spędzało mi się przy niej czas.

W powieści nie zabraknie wielu przemyśleń naszej głównej bohaterki. Każdy temat starannie analizuje, różne tematy ciekawie rozważa. Nie sposób jej nie polubić. Posiada ciekawy charakter, osobowość, która zapada na długo w pamięci. Jej perypetie każdego zaciekawią i zachęcą do dalszego zapoznania się z jej historią. 

Książka dobrze napisana, szybko się ją czyta, tekst nie razi w oczy, a bohaterka jest niezwykła w swoim rodzaju. Na początku irytowała mnie swoimi poglądami do całego świata, nużyła i strasznie drażniła, jednak z dalszym zagłębianiem się w treść zaczęłam ją podziwiać, jak ona widzi to co się wokół niej dzieje. Autorka nie skupia się tu za bardzo na życiu bohaterki, ale na jej psychice, umyśle. Mogłam poznać jej myśli, przemyślenia, rozważania, emocje względem wydarzeń jakie ją otaczają. Książka moim zdaniem nie należy do najłatwiejszych i trzeba się dobrze skupić by zrozumieć co autorka chce nam przekazać poprzez główną bohaterkę. Sądzę, że spodoba się osobom, które chcą zagłębić się w filozoficzne przemyślenia, a także tym, którym chce się poznać geniusza od innej strony. Polecam. 

Tytuł: Carrie Pilby (Nieznośnie genialna)
Autor: 
Caren Lissneer
Wydawnictwo: HarperCollins
Ilość stron: 368
Ocena: 4/6

Komentarze

  1. Ja niestety nie polubiłam główniej bohaterki. Drażniło mnie jej lekceważące podejście do ludzi mniej intelektualnych od siebie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz