Zaginiony,,Zaginiony" to tytułowy bohater najnowszej powieści kryminalnej pana Michaela Katz Kreffelda. Na imię ma Mogens i jest cichym, niepozornym księgowym pracującym w niedużej firmie. Pewnego dnia kradnie swojemu szefowi sporą kwotę pieniędzy i znika. Pół roku później do znanego nam już z pierwszej książki ,,Wykolejony" detektywa Ravna zgłasza się piękna kobieta pani architekt z prośbą o pomoc w odnalezieniu brata. Były policjant początkowo wzbrania się udzielić tej pomocy, ale wdzięk i czar pięknej Louise oraz nacisk jego przyjaciół Viutovii i Eduarda przekonują go do wyruszenia na poszukiwania Mogensa, które prowadzą do Berlina. Czy uda mu się odnaleźć zaginionego mężczyznę i dowiedzieć dlaczego ukradł kasę i wyjechał do nieznanego mu kraju?
Ta akcja toczy się w Danii w roku 2014, ale autor przenosi nas również w rok 1989 do Berlina. Tu poznajemy pułkownika Haussera pracownika Niemieckich służb bezpieczeństwa. Jest to bezwzględny, twardy człowiek, fanatyk, który nie potrafił zrozumieć, że pewna era NRD już się kończy i czasy się zmieniają, że za chwilę podzielone Niemcy się zjednoczą i mur Berliński zostanie zburzony. Hausser obserwuje, śledzi pewną rodzinę Schumannów żeby udowodnić swoim przełożonym, że będą oni chcieli przedostać się przez strzeżone urządzenia do Berlina Zachodniego. Ma zamiar udaremnić im ten proceder i zastawić na nich pułapkę. Czy wszystko pójdzie po jego myśli? Czy doprowadzi sprawę do końca i jego fanatyzm zwycięży? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie. 

Kryminał szybko się czyta, ma wartką akcję. Autor tak dozuje emocje, żeby czytelnik jak najdłużej się zastanawiał o co chodzi. Moim zdaniem jest fajne, że dopiero w połowie książki zaczynamy się domyślać co łączy postacie z roku 1989 z tymi z 2014 roku, jaki mają wspólny mianownik. Poznajemy trochę historii. Możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie za murem berlińskim, jak szybko można było zostać wrogiem politycznym i jaką władzę miało STASI (Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NDR).

,,Zaginiony" niestety nie spełnił moich oczekiwań. ,,Wykolejony" bardziej mi się podobał. Tamtejsza akcja była bardziej spójna, ale może i temat był bardziej na czasie. ,,Zaginiony" to książka dobrze napisana, rozdziały są krótkie, zawierają daty w którym roku i miejscu się akurat znajdujemy. Pisarz buduje napięcie od pierwszej przeczytanej kartki, bohaterowie są mocno wykreowani i zapadają w pamięć, wartka akcja, szybka i przede wszystkim nie nudzi. Z przyjemnością przeczytam następne dzieło pana Michaela Katza Kreffelda. Gorąco polecam.

Tytuł: Zaginiony
Autor: Michael Katz Kreffeld
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 413
Ocena: 4+/6

Komentarze