Okładki- dlaczego są bardzo podobne do siebie?

Przeglądając różne księgarnie z książkami zauważyłam, że większość powieści posiada zbliżoną lub bardzo podobną do siebie okładkę. Dlaczego tak jest? Dlaczego wydawnictwa powielają okładki zmieniając tylko tytuł i imię autora? Czy to jest dobre? Czy wprost przeciwnie?


Większość z nas sięga po powieści zachęcony okładką. To ona zwraca naszą uwagę byśmy sięgnęli po daną książkę i zagłębili się w jej historii, ale co jeżeli okładka jest zbliżona do tej, którą już czytaliśmy? Zwracamy na nią uwagę? Kupujemy? Czy raczej omijamy szerokim łukiem bo może być podobna nie tylko na zewnątrz, ale też w środku? A jak jest z wami?

Zawsze uważałam, że każda książka jest wyjątkowa w swoim rodzaju. Chociażby w tym, że ma inną szatę graficzną, inną historię, bohaterów z różnymi osobowościami. Teraz niestety zauważam, że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. A wy jak uważacie? 

Komentarze

 1. Nie spotkałam się jeszcze z czymś takim, żeby dwie książki, które chce przeczytać miały zbliżoną do siebie okładkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Bierze się to stąd, że mniejsze wydawnictwa zamiast wydawać kasę na grafika czy fotografa (modelki, studio etc.), korzystają z bazy darmowych lub półdarmowych fotografii, które dostosowują do swoich potrzeb :). Nie zyskują do nich praw wyłączności, więc bywa tak jak na przykładach wyżej :)
  recenzent.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wiem o tobie wszystko" również kojarzy mi się z wyżej pokazanymi okładkami. Szczególnie z tą "Poza strachem".

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie spotykam się z tym często, ale muszę przyznać, że mnie to odpycha. Jak widzę na kolejnej okładce to samo zdjęcie tracę ochotę na jej kupno.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie ciekawi czy powielone okładki są z tego samego wydawnictwa? Orientuje się ktoś ?
  Dla mnie jest to pójście po najniższej linii oporu, zero pomysłu, zero kreatywności i takie wydawnictwo omijałabym szerokim łukiem jak autor.Podsumowując to jest brak szacunku dla czyjejś ciężkiej pracy.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza