Chce cię usłyszećCzy jesteś w stanie dotrzymać daną obietnicę? Nawet jeżeli po fakcie dowiadujesz się, że powierzone zadanie może być dla ciebie nader trudne? Masz żal do osoby, że postawiła cię w tej niezręcznej sytuacji w jakiej się znalazłaś? Jakie decyzje podejmiesz w tej sprawie? Złamiesz daną obietnicę? Czy wprost przeciwnie?

Laura wiedzie szczęśliwe życie. Ma męża, którego kocha i pięcioletnią córeczkę Emmę. Pewnej nocy kobieta odbiera telefon ze szpitala, jej ojciec powoli umiera. Jedzie ostatni raz się z nim pożegnać. Mężczyzna przed śmiercią prosi córkę by zaopiekowała się pewną kobietą Sarah Tolley, gdyż jest dla niego bardzo ważna. Pomimo, że Laura w ogóle jej nie zna, obiecuje ojcu, że się o nią zatroszczy. Jednak na tej tragedii się nie kończy. Parę dni później, gdy kobieta pozostawia córkę pod okiem Raya, mężczyzna popełnia samobójstwo. Cały świat Laury rozsypuje się jak domek z kart. Jak kobieta poradzi sobie z tą tragedią? Czy w jej życiu znowu nastanie słońce? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie. 

To trzecia powieść Diane Chamberlain, którą miałam styczność przeczytać. Coraz bardziej przekonuję się do tej autorki, mam ochotę sięgnąć po resztę książek jakie wyszły spod jej pióra. Potrafi zaciekawić, zaskoczyć, zadziwić, wciągnąć do granic możliwości w swoją historię, którą chce nam przedstawić. Każda z nich opowiada o czymś innym, na nowo rozbudza nasze serca, przepełnia nas wieloma emocjami, które podczas lektury wciąż nam towarzyszą. Przeżywamy wszystko co przytrafia się głównym bohaterom, żyjemy ich historią, towarzyszymy im na każdym kroku. Czytając książki autorki mam nieodparte wrażenie jakby sama brała czynny udział w wydarzeniach jakie opisuje. Są takie prawdziwe, przejmujące, pełne bólu, miłości, czułości, że nie sposób o tej książce ani na moment zapomnieć. Do teraz w zakamarkach mojej podświadomości klaruje się obraz pierwszej powieści tej autorki z jaką miałam styczność i jaki wywarła na mnie wrażenie.

Tym razem autorka przedstawia nam historię Emmy i Laury, które dotyka ogromny cios spowodowany samobójstwem męża jak i ojca. Świadkiem tragedii jest pięcioletnia Emma, która na skutek szoku przestaje mówić. To traumatyczne przeżycie sprawiło, że zamknęła się w sobie. Laura różnymi sposobami próbuje wyciągnąć dziewczynkę z letargu w jaki popadła, stara się do córki dotrzeć by w końcu do niej przemówiła. Jednak żadne sposoby nie dają oczekiwanego efektu. Ich życie zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko nagle znika, a ich poukładany świat rujnuje się jak domek z kart. Przystosowanie się do normalnego życia bez Raya jest bardzo trudne dla obu kobiet, każda z nich przeżywa rozstanie na swój sposób. Po długim czasie Laura uświadamia sobie, że tylko jedna osoba będzie w stanie wyciągnąć jej córkę z milczenia. Nie jest uszczęśliwiona tym faktem, chciała na dobre zapomnieć o przykrej przyszłości, jednak zaczęła ją gonić z ostrymi pazurami w zastraszającym tempie.

Nie tylko mamy okazję poznać historię Emmy i Laury, ale także naszej tajemniczej Sarah Tolley. To siedemdziesięciopięcioletnia kobieta, która ma początki Alzheimera. Nie pamięta nic co wydarzyło w poprzednim dniu, czy tygodniu, jednak dobrze pamięta swoją dawną przeszłość. Dzięki autorce możemy poznać krok po kroku jej historię, zajrzeć w głąb jej podświadomości z dawnych lat, towarzyszymy jej w rozmaitych etapach życia poznając odpowiedzi na nurtujące pytania. Opowieści Sarah, a także osoby, która ma pomóc wyciągnąć Emmę z milczenia są dopełnieniem całości powieści, którą chce nam przedstawić autorka. Możemy poznać wszystko z ich perspektywy, jak się czuli w danej sytuacji, co myśleli i jak sobie z nią radzili.

Powieść zapewniła mi wiele niezapomnianych emocji, ból, strach, smutek, radość, a nawet wzruszenie. W niektórych momentach płakałam rzewnymi łzami, tak bardzo rozchwiała mnie emocjonalnie. Tragedia goni tragedię. Autorka nas nie oszczędza, wciąż i wciąż popycha akcję coraz bardziej, wbija z impetem w fotel. Po skończonej lekturze nie potrafiłam się otrząsnąć z nadmiaru wrażeń. Trafiła od razu do mojego serca z ogromnym impetem by pozostać tam na długo i przypominać o swoim istnieniu. To niesamowita książka z którą musicie się jak najprędzej zapoznać. Gorąco polecam.

Tytuł: Chce cię usłyszeć
Autor: Diane Chamberlain
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 456

Ocena: 7/6

Komentarze