Dziewczyna, którą nigdy nie byłamJuż 27 kwietnia na rynku wydawniczym ukaże się najnowsza książka, która nie tylko opisem, ale ciekawym tytułem zaintrygowała mnie co takiego może skrywać. A wy? Skusicie się?

„Dziewczyna, którą nigdy nie byłam” to bezpruderyjna i szczera do bólu historia pisana z perspektywy dorosłej kobiety dorastającej w angielskiej popkulturze lat 90-tych. Jej autorką jest Caitlin Moran – gwiazda brytyjskiej publicystyki, feministka i prowokatorka, autorka głośnej książki „How to Be a Woman”.

Johanna pochodzi z robotniczej rodziny, jest nieatrakcyjna i mieszka na prowincji. Boi się, że umrze jako dziewica, którą nigdy nie zainteresował się żaden mężczyzna. Dojrzewa, ma swoje obsesje i lęki, szuka bliskości. Jej świat wywraca się do góry nogami, gdy otrzymuje propozycję pracy dla londyńskiego magazynu muzycznego. Odrodzona jako Dolly Wilde rzuca się w wielkomiejskie muzyczne podziemie rozbrzmiewające piosenkami My Bloody Valentine i nęcące przygodnym seksem i używkami.

Książka numeru jeden brytyjskiej kobiecej publicystyki – Caitlin Moran to bezkompromisowa, pełna niewybrednego humoru i jednocześnie bardzo mądra opowieść o przeżywaniu młodości, „próbowaniu” się ze światem, o przekraczaniu i wytyczaniu granic. Doceniona przez czytelników za szczerość i humor w Anglii szybko zyskała status Bestsellera Sunday Timesa oraz zebrała świetne recenzje w prasie. „Moran jest świetną narratorką: zabawną, nieokiełznaną, pomysłową i przenikliwą” – pisał o powieści „Guardian”.

„Dziewczyna, którą nigdy nie byłam” dla dzisiejszych trzydziestolatków stanowi niemal dokumentalny opis angielskiej popkultury lat 90-tych. Po rządach Margaret Thatcher w 1991 roku liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii sięga blisko dwóch i pół miliona. Z niezadowolenia klasy klasy robotniczej wyłania się nowa, undergroundowa scena, na której po raz raz pierwszy rozbrzmiewają kultowe dziś kawałki The Pixies czy Smashing Pumpkins. Londyn lat 80-tych i 90-tych to mekka dla ubranych w martensy i skóry młodych ludzi, pełnych sprzeciwu wobec zastanych norm, szukających swojego miejsca w kształtujących się subkulturach.

Caitlin Moran – znana brytyjska pisarka, feministka i felietonistka „Timesa”. Dorastała w biednej rodzinie nigdy nie otrzymując formalnego wykształcenia. W wieku 16 lat napisała pierwszą książkę. Jest laureatką licznych nagród m.in. „British Press Award” za wywiad z Lady Gagą. Wydana w 2011 anty-biografia „How to Be a Woman” sprzedała się w niemal półmilionowym nakładzie przynosząc jej sławę i status gwiazdy brytyjskiej publicystyki.
„Moran jest świetną narratorką: zabawną, nieokiełznaną, pomysłową i przenikliwą”.

Guardian

„To żywa, surowa, ale wysmakowana, naiwna, ale głęboka i budząca wspomnienia opowieść o tym, czego mogą nauczyć nas najgorsze błędy naszej młodości”.
Independent

“W powieści mnóstwo się dzieje i jest niezwykle zabawna”.

Time

“Mimo wszystkich upokorzeń (a jest ich niemało) jakich doświadcza główna bohaterka, Johanna jest niezwykłą narratorką opowiadającą niemal dokumentalną, a przy tym zabawną historię o wytrwałości i sukcesie”.

Washington Post

„Przezabawna powieść o wielkim sercu. Niechlujna i żywa w najlepszym znaczeniu tych słów”.
New York Times

Komentarze