Podróż w stronę czerwieni- ZapowiedźSylwię Zientek od dłuższego czasu jest moją znajomą na facebooku. Od tego momentu poluję na jej książki. Jednak przez ciągły brak pieniędzy musiałam się obejść smakiem na widok jej kolejnych powieści. Teraz nadarzyła się okazja zrecenzowania jej najnowszej historii i dzisiaj przychodzę do was z jej zapowiedzią!


Podróż w stronę czerwieni

Porywająca powieść drogi, studium problemów współczesnych czterdziestolatek, a zarazem opowieść o inspirującym życiu i twórczości młodopolskiej poetki Marii Komornickiej 25 lipca 2016 roku minie 130 lat od jej urodzin. Najnowsza powieść Sylwii Zientek w księgarniach od 27 kwietnia.

Wypalenie zawodowe, zakończenie wieloletniej pracy w korporacji, rozpadający się związek i pytania o słuszność wybranej ścieżki życiowej – z tym właśnie mierzy się Ewa, kiedy przypadkowo natrafia na tekst opowiadający o młodopolskiej poetce Marii Komornickiej. Tajemniczy i fascynujący życiorys tej postaci zaczyna coraz bardziej dominować jej wyobraźnię, spychając pozostałe problemy na drugi plan. Dysponując pieniędzmi otrzymanymi od dotychczasowego pracodawcy w ramach odprawy, Ewa wyrusza w podróż do miejsc, w których na początku XX wieku przebywała Komornicka. Trasa podróży obejmuje Grabów (miejsce urodzin i życia poetki), Brugię (ważne dla twórczości Komornickiej miasto) oraz Paryż, gdzie w 1903 roku poetka przeszła załamanie nerwowe.

„Podróż w stronę czerwieni” Sylwii Zientek to studium problemów współczesnych czterdziestolatek, ale i zapis nowych doświadczeń, możliwych dzięki dojrzałości intelektualnej i emocjonalnej. Autorka opisuje pełen namiętności związek bohaterki, która dopiero teraz umie w pełni zaangażować się w intymną relację i czerpać z niej satysfakcję. To także inspirująca powieść drogi, a zarazem historia wielkiej fascynacji, która daje siłę do zmiany. W swojej opowieści o poszukiwaniu tożsamości i definiowaniu się na nowo autorka nieprzypadkowo odwołuje się do Marii Komornickiej, którą Maria Janion określiła jako „męczennicę wolności”. Zientek przypomina czytelnikom postać poetki w 130. rocznicę jej urodzin.


Premierze książki Sylwii Zientek będzie towarzyszyć wydanie także nakładem Wydawnictwa MUZA SA tomiku „Utwory wybrane” Marii Komornickiej.

Sylwia Zientek – absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, autorka powieści obyczajowych („Próżna”, „Złudzenia, nerwice i sonaty”) oraz historycznych („Miraże”). Fascynują ją życiorysy artystów, które opisuje na blogu (zientek.blog.pl). Pasjonatka malarstwa, muzyki i historii Warszawy. Mieszka w Wilanowie z mężem, trójką dzieci, psem i królikiem.

Maria Komornicka (1876-1949) – pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka; enfant terrible młodopolskiej literatury. Zgodnie z przekazami z epoki w wieku 31 lat spaliła w piecu kobiece suknie i uznała się za mężczyznę, używając odtąd imienia Piotr Odmieniec Włast. Do śmierci żyła w izolacji, uznana przez rodzinę za chorą psychicznie. Odkryta na nowo dla polskiej humanistyki w 1979 roku dzięki tekstowi Marii Janion „Gdzie jest Lemańska?”, stała się bohaterką wielu prac krytycznych analizujących jej biografię i spuściznę literacką, takich jak „Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej” Izabeli Filipiak czy „Strącona bogini” Brygidy Helbig-Mischewski.


Komentarze