To ty jesteś Bobbym Fischerem- ZapowiedźNajlepsza powieść norweska ostatnich miesięcy. (...) Przywodzi na myśl słynną »Rzekę tajemnic« Dennisa Lehane'a”

Ørjan Greiff Johnsen, „Adresseavisen”

Skandynawskie miasteczko, mroczna historia z czasów dzieciństwa i echa II wojny światowej w tle. „To ty jesteś Bobbym Fischerem” – najnowsza powieść Christera Mjåseta – przez krytyków okrzyknięta została nową „Rzeką tajemnic”. Premiera już 18 maja nakładem wydawnictwa Smak Słowa. 

Czterdziestoletni inżynier, Håkon, po dwudziestupięciu latach powraca do rodzinnego miasta. Szybko okazuje się, że będzie to najważniejsza podróż w jego życiu. Pogrzeb Kristoffera, przyjaciela z czasów dzieciństwa, jest okazją do spotkania się czterech dawnych kolegów. Nic nie jest już jednak takie samo jak kiedyś – sprawa niewyjaśnionego zniknięcia młodej dziewczyny sprzed lat i seria przerażających wydarzeń, które po nim nastąpiły – na zawsze podzieliły przyjaciół. Dawny koszmar nie daje o sobie zapomnieć. Każdy z bohaterów będzie musiał zmierzyć się z bolesnymi wspomnieniami na nowo. 

W najnowszej książce Mjåset w mistrzowski sposób kreśli obraz dusznego norweskiego miasta. Atmosfera powieści zbudowana jest wokół licznych retrospekcji z dramatycznego lata, kiedy bohaterowie dokonali niezwykłego odkrycia. Wokół Lillehammer, gdzie spędzili dzieciństwo, znajdują się pohitlerowskie bunkry i pełne cennych przedmiotów budynki. Opuszczone domostwa, podobnie jak główni bohaterowie, kryją w sobie tajemnicę – przywołują czasy II wojny światowej i problem norweskich zdrajców wojennych. 

„To ty jesteś Bobbym Fischerem” to nie tylko wciągająca opowieść o potrzebie zmierzenia się z widmami przeszłości. Autor znakomicie odsłania w niej skomplikowane relacje międzyludzkie – młodzieńcze uczucie do dziewczyny i potrzebę męskiej rywalizacji. Tę ostatnią symbolizuje szachowa rozgrywka między tytułowym Bobbym Fischerem a jego rywalem Borysem Spasskim. Znakomicie poprowadzona akcja trzyma w napięciu aż do ostatniej strony, kiedy zarówno główny bohater, jak i czytelnik poznają bolesną prawdę. 

Christer Mjåset- jest uznanym w Norwegii neurochirurgiem i jednym z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań. „To ty jesteś Bobbym Fischerem” to trzecia opublikowana w Polsce powieść autora „Lekarza, który wiedział za dużo”. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego powieści są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą. 

Komentarze