Baśń o perle- piękna historia


,,Baśń o perle'' to bardzo krótka opowieść. Jednak w tej niedługiej historii autorka ukryła tyle ważnych, mądrych i skłaniających do refleksji, przemyśleń. Ta mała historia sprawi, że każdy się przy niej zatrzyma i zastanowi nad tym, co w życiu jest najważniejsze.

Elwika pragnie wciąż nowych błyskotek, jej zachcianki nigdy się nie kończą. Kochający ojciec nie potrafi jej odmówić, dlatego często wyrusza w długie i niebezpieczne wyprawy, by zdobyć upragnione rzeczy dla swej jedynej córki, oczka w jego głowie. Gdy pewnego dnia Elwika zapragnie dostać przepiękną perłę wszystko zacznie się zmieniać. Ale czy na dobre?

Lekturka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie sądziłam, że odnajdę w niej aż tyle ciekawych, a jakże ważnych sytuacji o których warto stale pamiętać. Ile możemy stracić jeśli będziemy tylko brać i nie dawać nic w zamian, jak patrzenie tylko na czubek własnego nosa może krzywdzić tych, których kochamy i którzy nas kochają.

Jednak nigdy nie jest za późno na zmiany, na odkupienie win i naprawy. Wystarczy w porę zorientować się, że postępuje się źle. Tak było w przypadku Elwiki próżnej, zapatrzonej w siebie dziewczynki. Ale czy jej się udało? Czy najbliżsi wybaczą jej postępowanie?

Historia wywołuje w czytającym wiele emocji. Przedstawia wędrówkę, poszukiwanie własnej tożsamości, to, że mamy szczęście na wyciągnięcie ręki. Wystarczy to tylko dostrzec. Do tego pokazuje, że żadne bogactwa szczęścia nie dają, że miłość jest najważniejsza i że wszystko da się naprawić jeśli się tego naprawdę chce.

Autorka bawi się słowem, przenosi nas do baśniowego świata otwiera przed czytelnikiem drzwi do pięknej i wartościowej opowieści, dzięki której otworzymy oczy na wiele spraw. Zaczniemy doceniać te małe rzeczy i cieszyć się z tego, że mamy najbliższych i możemy zawsze na nich polegać.

Książeczka posiada niewielkie niedociągnięcia, jednak to nie odbiera przyjemności z czytania i poznawania historii Elwiki i jej ojca. Ta opowieść nie tylko przeznaczona jest dla dzieci, ale też i dla dorosłych- powinni się z nią zapoznać. I zobaczyć w niej to, że emocje i uczucia odgrywają w naszym życiu dużą rolę, a także to, że trzeba szanować drugiego człowieka. Gorąco polecam.

Tytuł: Baśń o perle
Autor: Anna Gibasiewicz
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 
Ilość stron: 53
Ocena: 5/6

Komentarze

  1. Myślę,że nie mogę przegapić lektury tej książeczki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie poznałabym ten baśniowy świat. Lubię takie wartościowe książki. ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza