Więź - za co ją polubiłam, a za co nie?Sięgnęłam po książkę gdyż zaciekawiła mnie swoim opisem. Czy mnie urzekła? I tak i nie. A dlaczego?

Za przeczytaniem tej pozycji przemawiał na pewno lekki i przyjemny styl autorki. Mimo, że fabuła nie posiada wartkiej akcji, powieść nie męczyła do takiego stopnia bym odłożyła lekturę z powrotem na półkę. Podobało mi się również to jak autorka zobrazowała i przedstawiła Bieszczady. Czytając zapragnęłam znaleźć się w tej niesamowitej krainie. Chłonęłam otoczenie wszystkimi zmysłami. Kolejnym plusem powieści jest fakt, że możemy zobaczyć wydarzenia jakie rozgrywają się w historii z dwóch perspektyw. Autorka dobrze połączyła te dwa wątki, tworzyły spójną całość. Opowieści nie zgrzytały między sobą, czytelnik nie gubił się przy czytanej powieści.

Niestety ogromnym mankamentem tej książki są postacie, bez charakteru, dość papierowe, takie bez życia. Bardzo ciężko jest polubić takich bohaterów. Alicja jest dość niezdecydowana, dziecinna, nieodpowiedzialna. Denerwowała mnie swoim postępowaniem, decyzjami jakie podejmowała. Co do postaci Wiktora nie mam za dużo zastrzeżeń. Mimo, że był przedstawiony w dość płaski sposób nie denerwował mnie swoim postępowaniem tak jak główna bohaterka. Emocji w książce jest dość mało, nie poruszyły mojego serducha, nie wywołały żadnych ciepłych uczuć względem bohaterów. Byłam bierna w czytanej powieści. To chyba tylko moja ciekawość zakończenia ich wędrówki nakazywała czytanie tej książki. Powiedziałabym, że lektura jest bardziej romansem aniżeli fantastyką. Jak dla mnie została ona na siłę wciśnięta w szeregi książek fantastycznych, by dodać więcej dramaturgii, magii, której nie było, tajemniczości i słowiańskich wierzeń. Pomijając te wątki, które zgrzytały i nie miały dla mnie większego sensu to książka miałaby szansę stać się dobrą historią.

Powieść nie była ani zła ani dobra. Dość przeciętna, jednak przez niedociągnięcia, wolną akcję i słabe przedstawienie kluczowych postaci w fabule, książka wiele traci. Da się ją przeczytać bez większych zgrzytów, złości, jednak gdyby poprawić osobowość bohaterów i niektórych sytuacji, powieść pochłaniałoby się w szybszym tempie, a tak trochę mi zajęło jej przeczytanie. Jestem ciekawa jak autorka przedstawi dalsze losy bohaterów, jak pokieruje ich wspólną historią i czy zmienią się oni na korzyść czytelnika. Na pewno sięgnę po kontynuację, by wyrobić sobie zdanie.


Tytuł: Więź
Autor: Anna Lewicka
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 360
Ocena: 3,5/6

Komentarze

Publikowanie komentarza