Trzy pytania do autora- co pisarze sądzą o miłości


Zadałam naszym polskim pisarkom trzy pytania- czym dla nich jest pierwsze miłość, czy wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia oraz jak okazać komuś, że go kochamy? Jakie były ich odpowiedzi?


Anna Kasiuk


Razem z rodziną mieszka w małym domku pod Warszawą.
Pisanie początkowo było dla niej jedynie odskocznią od codzienności. W tej chwili wpisało się już w jej codzienny rytuał.  Z wykształcenia magister ubezpieczeń.

1. Czym jest dla ciebie miłość? 

Nie jestem w ogóle pewna czy istnieje jednoznaczna definicja tego uczucia. Jest bardzo wiele rodzajów miłości. Zakładam jednak, że pytasz o tę łączącą dwoje dorosłych ludzi. Miłość dla mnie to zaufanie, troska, rozmowa, bliskość i szacunek. To zdobywanie wciąż nowych szczytów, poznawanie siebie i swoich możliwości i nie chodzi mi tylko o miłość cielesną. Kochając, uczymy się swoich zachowań wobec tej drugiej osoby, sprawdzamy na ile jesteśmy w stanie się zdobyć, by dać jej to co najlepsze. To piękne uczucie. 

2. Czy wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia? 

Nie. Może dlatego, że nie przeżyłam czegoś podobnego? Poza tym nie wierzę, że miłość od pierwszego wejrzenia może przetrwać lata, niepowodzenia i ciężkie chwile. To uczucie, które kojarzę z młodzieńczą fascynacją, która prędzej czy później przemija. 

3. Jak okazać komuś, że go kochamy? 

To pytanie z serii, na które są miliony odpowiedzi! Nie wiem jak, na to też nie ma norm. Ostatnio usłyszałam, że zakochany mężczyzna kupił swojej wybrance na dzień zakochanych samochód wart 200 k złotych. Czy chciałabym od mojego męża takich dowodów miłości? Nie sądzę. Wystarczy mi, że jest ze mną, rozmawia, trwa mimo moich niedoskonałości. Czasami zdobywa się na miły gest, a innym razem wystarczy, że puści do mnie oczko. Okazywanie uczuć to bardzo indywidualny sposób na zapewnianie drugiej osoby o swoim przywiązaniu.


Agnieszka LisPisarka. Z wykształcenia pianistka i dziennikarka. Przez wiele lat handlowiec w wielkich korporacjach. Autorka powieści "Jutro będzie normalnie" oraz "Samotność we dwoje" . Koszalinianka. Na studia przyjechała do Warszawy, i tutaj została, a dokładniej pod Warszawą, z dala od hałasu i biegu. Uczy muzyki, gry na fortepianie, prowadzi zajęcia "uczytelniające" dla dzieci - gdzie razem czytają, rysują i rozwijają wyobraźnię. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i szkolenia pisarskie.


1. Czym jest dla ciebie miłość?

Oddechem. Niezbędnością. Bliskością. Odpowiedzialnością. Stanem, bez którego nie warto trwać.
Przy czym wcale nie jest to opis tak romantyczny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. ;-) Bowiem miłość, w moim rozumieniu, ma niekończenie wiele oblicz. Poza tą najczęściej opiewaną i poetycko opisywaną, są jeszcze miłości zupełnie inne. Nie tylko romantyczne drgnienia młodych serc, te pierwsze, najwrażliwsze, ale także uczucia - miłości dojrzałe, świadome. Jest miłość rodzicielska, której nie można pominąć w tych miłosnych rozważaniach. Jest też miłość – tak, nie boję się użyć tego słowa w tym kontekście - do tego, co w życiu robimy. Co kochamy robić. Niektórzy mówią, że to pasja. Ja wiolę się trzymać tego bardziej górnolotnego słowa. Miłość.
Bo kocham bliskich mi ludzi. Bo kocham moje dzieci. Bo kocham to, co robię.

2. Wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia?

Oczywiście!  Tylko niestety, obawiam się, że kiedy zaczyna się drugie wejrzenie, to… pierwsze staje się nieaktualne. Tak na poważnie, bardziej wierzę w miłość, która dojrzewa, rozrasta się z biegiem czasu. By jednak mogła stawać się pełna, najpierw musi przeskoczyć ta magiczna iskra, którą przecież możemy nazwać „pierwszym wejrzeniem”. Czyli – co zostało udowodnione – pierwsze wejrzenie istnieje. Jak zatem mogłabym w nie nie wierzyć?

3. Jak okazać komuś, że go kochamy?

Na to recepty nie ma. Każdy związek ma swoje sposoby! Pierwsze, co przychodzi do głowy – to oczywiście kwiaty i biżuteria. Tak jakby tylko mężczyźni mogli okazywać miłość kobiecie. Ot, stereotyp. W rzeczywistości, jak sądzę, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi na takie pytanie. Chyba, że pokusimy się o sporą dozę ogólności… Spróbuję zatem odpowiedzieć tak: okazywać komuś miłość, to wykonywać te gesty, które obdarowany uzna za cenne. Ważne i istotne dla niego. Dla tego konkretnego związku. Dla jednej pary to będzie usmażenie schabowego. Dla innej – założenie jedwabnej hali. Przybicie odstającej od kilku miesięcy listwy przypodłogowej. Umycie samochodu. Uścisk. Pocałunek. Przytulenie. Pary kochanków, pary partnerów, dziecka… Wyszło na to, że prawie wszystkie odpowiedzi będą prawidłowe ;-)Magdalena Skubisz

Magda Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Prócz pisania książek zajmuje się emisją głosu i współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych.  
Jest autorką serii „o młodzieży, ale niekoniecznie dla młodzieży” - opowiadającej o przemyskich licealistach: ”LO Story”, „ Dżus&Dżin”, „Chałturnik”, „Master”. 
1. Czym jest dla Ciebie miłość?

Najwyższą, najbardziej rozwiniętą formą energii. Według Biblii "Bóg jest miłością", a skoro tak, można zaryzykować twierdzenie, że miłość jest Bogiem. W skrócie - jeśli dążymy do najlepszych dla siebie rzeczy, musimy je robić z miłością.

2. Wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia?

Skoro mi się przydarzyła, to chyba tak... Zakochałam się w moim mężu mając jakieś 12 lat. Uważałam, że to najpiękniejszy człowiek w całym Przemyślu, nie mogłam się doczekać, kiedy go zobaczę na ulicy Teraz też jest jeszcze całkiem niebrzydki

3. Jak okazać komuś, że go kochamy?

Głaszcząc go. Działa na wszystkich: na męża, syna i kota.Ilona Gołębiewska


Ilona Gołębiewska - w wieku pięciu lat postanowiła, że w przyszłości zostanie nauczycielem oraz będzie pisać książki… i słowa dotrzymała. 
Na co dzień pracuje ze studentami, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, a także skutecznie szkoli dorosłych i odkrywa nowe smaki życia wraz z seniorami. Jest poetką, debiutowała w 2012 r. tomem poezji „Traktat życia”, należy do Światowego Stowarzyszenia Poetów (Movimiento Poetas del Mundo). Autorka wielu książek i artykułów oraz bajek, baśni, opowiadań dla dzieci i młodzieży. 

Mieszka w Warszawie, ale gdy pisze, ucieka do starego drewnianego domu na mazowieckiej wsi, w którym czas się zatrzymał. Uwielbia pracę z ludźmi, długie podróże do zapomnianych miejsc, czytanie książek po nocach oraz zapach świeżej kawy o poranku. Jej wielkim marzeniem jest założenie fundacji. 

W swojej twórczości łączy romantyzm Nory Roberts, tajemniczość Danielle Steel oraz psychologiczny realizm postaci Alice Munro. Bardzo mocno wierzy w happy endy! Mistrzyni emocji!


1. Czym jest dla ciebie miłość?

Dla mnie miłość to inaczej obecność, trwanie przy kimś i wspólne przemierzanie życia. Miłość w moim sposobie widzenia sprowadza się do tego, że jeśli kogoś kochamy, to po prostu zależy nam na tym, by być blisko tej osoby i powodować jej szczęście. Kiedyś czytałam odpowiedzi dzieci właśnie na pytanie czym jest miłość i myślę, że ich odpowiedzi idealnie obrazowały jej istotę. Dzieci wskazywały, że miłość to moment, kiedy mama z tatą wspólnie wybierają fil, który chcą obejrzeć, razem chodzą do lekarza lub sprawiają sobie drobne niespodzianki, jak na przykład kupno ulubionych ciastek.

2. Wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia?

Wierzę, ale sama jej nigdy nie doświadczyłam.

3. Jak okazać komuś, że go kochamy?

Poprzez codzienne zainteresowanie, wsparcie, opiekuńczość. Uważam że miłość nie potrzebuje wielkich słów i zdarzeń, chociaż mogą być one miłym dodatkiem do codzienności. Myślę że mało kto by się oparł zaproszeniu na uroczystą kolację, na spacer, do kina. A poza tym? Jako specjalistka od słowa skromnie poradzę, by po prostu tym, których kochamy mówić o tym głośno każdego dnia. Przydadzą się takie słowa jak: kocham cię, ładnie dzisiaj wyglądasz, masz piękny uśmiech, dziękuję za twoje wsparcie. Polecam, bo sprawdzone! ;-)

Komentarze

Publikowanie komentarza