O, Matko ! - pod patronatem CzBK


Dla każdego z nas postać matki jest szczególnie ważna i wyjątkowa. To ona nas wychowuje, przewija, pokazuje, co jest dobre, a co złe, co jest w życiu najważniejsze. Bez niej nas w ogóle by nie było, to ona daje życie, troskę, bezpieczeństwo i ogromną miłość. 

Dlatego autorzy postanowili przedstawić ogromną rangę słowa Matka. Ile jest ona w stanie poświęcić dla dobra dziecka, potrafi wysłuchać, gdy jest źle, doradzi dobrym słowem i pokaże odpowiednią drogę, którą powinniśmy podążyć do szczęścia. Rola matki nie jest łatwa, często wyboista, kręta, nie jest usłana różami, ma obawy, lęki czy sprosta zadaniu, z którym wiążę się macierzyństwo. Są i piękne chwile bycia mamą, pierwszy uśmiech dziecka, jego miłość, uwaga. 

Autorzy podjęli się wyzwania, by ukazać jasne i ciemne barwy macierzyństwa. Ja na początku sądziłam, że ta antologia będzie wesoła, taka ciepła, momentami tak, ale zdarzały się i te gorzkie historie, o których nawet nie chciałoby się słyszeć. Z czasem ten wariant mi się spodobał. Bo nie wszystko jest czarne albo białe. Autorzy ukazali prawdziwy świat z dobrymi, jak i złymi stronami i trzeba przyznać, że bardzo dobrze im to wyszło. Historie zawarte w antologii są mądre, urzekają swoim przekazem, emocjonalne, ciepłe, ale zarazem przerażające. Znajdziecie tu porwanie dziecka, naginanie prawdy w słusznej sprawie, śmierć, ogromny ból, bezradność, obawy, miłość, czułość, wsparcie. Cała gama przeżyć, które otulają czytelnika kokonem. 

Najbardziej urzekły mnie cztery pierwsze historie: Egzamin z macierzyństwa - Michała Biardy, List- Moniki Hołyk-Arora, Dogrywka - Małgorzaty Kasprzyk oraz Zgubiłaś się, mamo- Elżbiety Kosobuckiej. One wywołały szereg emocji, wzruszyły mnie, poruszyły, wywołały łzy, a zarazem szeroki uśmiech na ustach. Tutaj uczucia odgrywają największą rolę, obawy, lęki, matczyna miłość, chęć, by było jak najlepiej dla dziecka. Reszta historii była dobra, jednak te cztery sprawiły, że moje serce zabiło żywiej. Gorąco polecam. 

Tytuł: O, Matko!
Autor: Antologia 
Wydawnictwo: E-bookowo.pl
Ilość stron: 250
Ocena: 5/6

Komentarze

  1. Nie przepadam za opowiadaniami, ale te książkę planuję przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coraz bardziej przekonuję się do tej formy twórczości, a skoro tak wysoko oceniasz ten tytuł, to ja chętnie go przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz