Gwiazdeczka - pod patronatem CzBK


Grudzień jest czasem oczekiwań, radości i szczęścia. Świat się zatrzymuje, przestaje gnać, zaczyna dostrzegać uroki otaczającej rzeczywistości, wycisza się i otula ciepłem bijącym z rodzinnych przygotowań. Dla Asi ten okres miał być czasem dobrych zmian. Niestety los zadecydował dla niej inną drogę, dość wyboistą, pokrętną z licznymi przeszkodami. 

To bardzo życiowa historia. Taka, która mogła wydarzyć się tuż obok nas, a autorka znalazła odpowiedni moment, by nam o niej opowiedzieć. Pokazująca trudy codzienności, że okres świąteczny nie zawsze jest piękny i kolorowy. To opowieść o braku wsparcia, burzy emocjonalnej toczącej się między sercem a rozumem, samotności, niepewności, strachu, o codziennym oddalaniu się od siebie, odtrącaniu, a także o sile wybaczania, niegasnącej nadziei, że następnego dnia po burzy wzejdzie słońce. Książka daje do myślenia, gdy w rodzinie zabraknie szczerej rozmowy, pojawiają się spięcia, niejasności, obwinianie siebie nawzajem, darcie kotów. Na bohaterkę spada wiele złego, autorka nie szczędzi jej kłód pod nogami, ale dzielnie walczy z przeciwnościami. Ukazuje ogromną siłę, walkę i chęć scalenia rozbitej rodziny. Jest taka jak my, z oczekiwaniami, troskami, marzeniami, silna i niezależna z momentami, w których czuje się bezbronna, słaba i krucha, potrzebująca silnego ramienia, na którym będzie mogła oprzeć swe troski. 

To nie jest lekka historia na zimowe wieczory, daje do myślenia, skłania do refleksji, szybko się ją pochłania z ogromną ciekawością, jak opowieść Asi dobiegnie końca. Czy będzie w końcu szczęśliwa, czy odnajdzie spokój, czy będzie w stanie wybaczyć i pogodzić się z bolesną przeszłością? Pochłonęłam ją w zastraszającym tempie. Pokochałam pióro autorki od samego początku i na każdą jej powieść czekam z utęsknieniem. Pisze o prawdziwym życiu, z jego białymi, czarnymi i szarymi odcieniami. Niczego nie ubarwia, nie koloryzuje, przedstawia świat takim, jakim jest. Niełatwym, złym, który dostarcza wiele łez, ale i też ogrom radości, szczęścia, miłości, nadziei. Polecam wam wszystkie powieści autorki, każda skradła moje serce i na długo zapadły w pamięci. 

Komentarze