Ambitna Emilka - pod patronatem CzBK


Śmiech to zdrowie, podnosi samopoczucie, sprawia, że dzień staje się lepszy. Odmładza, odgania złe myśli, smutek. Radość, szczęście potrzebne są w naszym życiu, dlatego, gdy dopada nas smutek, apatia, rozpacz, sięgamy po rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Jedni jedzą słodkie rzeczy, drudzy wsłuchują się w skoczną muzykę, a jeszcze inni zatracają się w świecie literackim. ,,Ambitna Emilka'' jest właśnie idealną odskocznią od pesymistycznych myśli. Perypetie Emilki, jej rodziny i znajomych nieraz wywołają szeroki uśmiech na twarzy, czasami podniosą ciśnienie swoim rozumowaniem, ale ostatecznie sprawią, że miło spędzimy czas w ich towarzystwie. 

Każdy z nich ma lepsze i gorsze strony. Za niektóre decyzje się im przyklaskuje, a przy innych ma się ochotę nimi mocno potrząsnąć i to jest piękne. Nie są idealni, mają różne charaktery, wiele za uszami, dzięki temu są żywi, namacalni i z łatwością można sobie wyobrazić, że gdzieś tam w prawdziwym świecie żyją bohaterowie, których autorka tak zręcznie opisała. Do tego autorka ich nie oszczędza, podrzuca im liczne kłody pod nogi, wpędza w różne kłopoty, przy których mniej lub bardziej wyjdą obronną ręką. 

Fabuła powieści podzielona jest na dwie narracje. Możemy zajrzeć do głowy Emilki, jak i jej siostry Pauliny. Dzieli je niemal wszystko, jedna drugiej dogryza, jak to w rodzinie. Ich dialogi, jak i z resztą rodziny są czasami ostre, jednak w naszej rzeczywistości nieraz słyszy się podobne rozmowy, dlatego nie szokują one aż tak bardzo. Doświadczymy tu czarnego humoru, ironii, tragikomedii niektórych zdarzeń i zachowań. Do tego niezliczone razy pomyłek, gaf, przekleństw, śmiesznych sytuacji, od których rozboli brzuch. Idealna lektura na odprężenie. Gorąco polecam!

Komentarze

  1. Gratuluję patronatu! Powiem szczerze, że książka do mnie przemawia. Zapiszę sobie tytuł i może w wolnym czasie kiedyś sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz