Dziewczyna ze słonecznikiem - pod patronatem CzBK
Kwiaty często wyrażają więcej niż tysiąc słów. Poprzez piękną kompozycję staramy się przedstawić emocje i uczucia, które chcemy przekazać drugiej osobie. Bukiet z takich barwnych kwiatów często określa nasz charakter, oczekiwania, niepewności, żale, marzenia i pragnienia. To magia zamknięta w pięknie, kolorach, delikatności, aromatach. One nie tylko symbolizują radość, ale często i bolesne chwile pożegnań z bliskimi. Wyrażają wdzięczność, szacunek, smutek i miłość. 

Łucja - pomarańczowa i żółta lilia, wrzos, niebieski irys, tulipan, frezja, stokrotka, słonecznik, konwalia - Pełna pasji, marzeń, radości, wiary i nadziei. Przyjazna, delikatna, niewinna, czysta, łagodna, radosna, lojalna, pełna czystości serca.

Kacper - margaretka, chryzantema, hiacynt - Smutny, przygnębiony, stłamszony, nie wierzący w siebie, pełen cierpienia i doznanej krzywdy. 

Bonio - czerwony i żółty mak, magnolia, żółta róża, żonkil, hiacynt, irys - Pewny siebie, zazdrosny, przyjazny, wesoły, zainteresowany Łucją. Osiągnie pewien sukces.

Gdybym miała scharakteryzować postacie, które występują w książce, to mniej więcej bym tak ich opisała, jako kompozycję kwiatową. Każdy z nich ma artystyczną duszę, która wyróżnia się spośród innych osób. Potrafią dostrzec piękno w najdrobniejszych detalach, nie są szablonowi, potrafią patrzeć z szerszej perspektywy na wiele spraw. Do tego są bardzo życiowi, prawdziwi, charakterni, a akcja powieści rozgrywa się w znanych dla nas rejonach, co sprawia, że człowiek się z nimi bardziej zżywa, wciąga w odmęty ich wspólnej historii. Mamy tutaj wgląd w rzeczywistość trzech postaci, jednak autorka skupiła się głównie na Łucji i Kacprze. Poznajemy ich myśli, przeżycia, oczekiwania, smutki, rozdarcia, marzenia, obawy i niepewności. Dostrzegamy ich wewnętrzną walkę, Łucji, która znalazła się między młotem pomocy, a kowadłem niechęci skrzywdzenia dwóch dla niej ważnych osób oraz Kacpra, który stara się uwolnić ze szponów despotycznego ojca i chęci odebrania sobie życia. 

Autorka porusza bardzo ciekawe i aktualne życiowe tematy. Niewiary w siebie, depresji, przemocy psychicznej, która rzutuje na przyszłość innych. Braku wiary we własne możliwości, strachu przed popełnieniem błędu, ogromnych starań, by uzyskać aprobatę i akceptację rodzica, trudnych wyborów do podjęcia, czy kierować się sercem, czy posłuchać podszeptów rozumu, chęci niesienia pomocy skołatanej duszy, czy walki o to, by być w końcu szczęśliwym. Autorka doskonale potrafi oddać emocje, jakie targają bohaterów. Przenikają one później na czytelnika, wchłania je i wraz z postaciami przeżywa wzloty i upadki, niepowodzenia i sukcesy, a także radości czy smutek. 

Książkę pochłania się w zastraszającym tempie, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ciekawość bierze górę nad wszystkim innym, jaką decyzję podejmą bohaterowie, jaką drogą podążą. Czy pozwolą zatracić się smutkowi, obawom, lękowi, niepowodzeniom, czy znajdą w sobie odpowiednią siłę, by zawalczyć o własne szczęście, marzenia, pragnienia. Mądra, piękna, życiowa lektura, z którą warto się zapoznać. Gorąco polecam! 

Komentarze