Top 10 książek idealnych pod choinkę


Święta są dla mnie czasem wyciszenia. Okresem, gdzie mogę w spokoju cieszyć się bliskością osób, na których mi zależy i okazją, gdy mogę ich obdarować rozmaitymi prezentami wywołującymi uśmiech. Dlatego postanowiłam stworzyć zarówno dla mnie jak i dla was spis książek dla książkoholika. Idealne prezenty, które sprawdzą się dla każdego miłośnika literatury. Co drugi dzień, będę się starała przygotować dla was zestawienie 10 książek, które uradują osobę obdarowaną. No to zaczynamy! 

Na pierwszy ogień - dziesięć zamkniętych historii w jednym tomie. 1. ,,I ślubuję ci...'' :

Książka o sile walki o samą siebie, a także o tym jak władza wpływa na późniejsze zachowanie człowieka. O tym, że na zmiany nigdy nie jest za późno, każdy ma prawo do szczęścia i radości. Opowiada o rodzinie, która na na zewnątrz jest idealna, szczęśliwa, jednak za zamkniętymi drzwiami, w zaciszu domostwa wychodzą wszystkie mankamenty, tej na pozór radosnej rodziny. Wzbudza wiele emocji, dale do myślenia, skłania do refleksji. Książka pozwala zrozumieć, że my jesteśmy najważniejsi. Że jeśli jesteśmy nieszczęśliwi, sponiewierani przez innych to powinniśmy zawalczyć o siebie. Nie dać sobie wejść na głowę, mieć swoje wartości, swoje zdanie. Że zawsze jest czas na realizacje marzeń niezależnie od wieku. I ślubuję ci....2. ,,Wszystkie nasze tajemnice'' :

Mocna, życiowa, aktualna, wstrząsająca, intrygująca, realna, prawdziwa, ważna. Opowiada o miłości, przeżytej traumie, demonach przeszłości, sekretach i o relacjach rodzinnych, trudach życia. O tym, że trzeba pielęgnować więzi z innymi, bo inaczej wszystko runie jak domek z kart. Znajdzie się również miejsce dla przebaczania, miłości, która mimo przeciwności zniesie wszystkie rysy i pęknięcia. Zdrada, gwałty, tajemnice, śledztwo, pogodzenie się ze stratą, zrozumienie tego, co w życiu jest najważniejsze. Pokazuje, że nie wolno przekładać pracy nad życie rodzinne, że trzeba rozmawiać, nie ukrywać wszystkiego w sobie. Mówi o tym, że nie można być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka, że samotność jest ciężka, ale gdy znajdzie się drugą osobę, która wypełni pustkę, to trzeba o to uczucie dbać i je pielęgnować. To wszystko tworzy piękną, niebanalną, emocjonalną książkę, która trzyma w swoich szponach od samego początku, aż do końca. Wszystkie nasze tajemnice.3. ,,Marzenia mają twoje imię'' : 

Ta historia potrafi wydobyć wszelakie emocje, poruszyć, wzruszyć, doprowadzić do złości, przedstawić rozbudowaną psychikę bohatera, dzięki czemu czytelnik wnika do jego podświadomości. Autorka otwiera oczy czytelnikom na otaczający świat. Na piękno, na ludzi i na to, co się w życiu najbardziej liczy. Drugi człowiek, na to, by być po prostu sobą i nie patrzeć na innych, nie bać się odmienności, bo ona sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Że dziś jest najważniejsze, a to, co było wczoraj, to tylko nic nieznaczące wspomnienia. Warto się cieszyć z życia i z tego, co nam oferuje, przyjmować go z otwartymi ramionami, bez uprzedzeń, bez złości. Akceptować go, bo on jest nasz, jeden jedyny niepowtarzalny i to od nas zależy jak będziemy go przeżywać. I że nie warto żyć przeszłością, wspomnienia są ważne, ale nie mogą sprawić, że zatrzymają nas w miejscu i przestaniemy się rozwijać, to od nas zależy czy zrobimy krok naprzód czy zrobimy dwa kroki do tyłu. Marzenia mają twoje imię.4. ,,Sekrety Welu'' : 

Ciepła, delikatna, wzruszająca, podnosząca na duchu opowieść. Otula swoją historią niczym miękka kołderka. Czytelnik, zagłębiając się w powieść po prostu się odpręża i miło spędza przy niej czas. Wywołuje szeroki uśmiech i pozytywne wibracje w duszy, jak i w sercu. Pokazuje miłość szczerą, prawdziwą, z jej różnymi odcieniami szarości. Sekrety Welu.5. ,,Życie od nowa'' : 

To z jednej strony lekka, przyjemna, zabawna opowieść, która odrywa od nudnej, szarej rzeczywistości. Z drugiej nie zabraknie w niej smutnych tematów: mąż ograniczający swoją żonę, obniżający jej poczucie wartości, samoocenę. Rodzina, która ma ogromny wpływ na życie dziecka, że ważniejsze od jego szczęścia jest ,,co ludzie na to wszystko powiedzą''. I przysłowiowe ,,czy po 40 życie się kończy?". Pojawia się strach, lęk i niepewność czy warto walczyć o to, co jest dla bohaterki najlepsze. Rozkwitająca miłość, szczera przyjaźń i śmiech. Jest życiowa, ciepła, potrafi wywołać uśmiech na twarzy, motylki w brzuchu. Autorka czaruje słowem. Wciąga od samego początku i trzyma w swojej opowieści do samego końca. Życie od nowa.
6. ,,Wyszczekana miłość'' : 

Opowieść jest lekka, przyjemna, swoją historią otula niczym ciepła kołderka. Podnosi na duchu, autorka przemyca ważne wartości. Pokazuje, jaka jest miłość zwierzaka do człowieka i jak ona może zmienić czyjeś życie. Książka czyta się praktycznie sama, słowa przewijają się w zastraszającym tempie, a czytelnik płynie przez powieść, zapominając o mijającym czasie. Pojawiają się śmieszne perypetie, bohaterowie wplątują się w rozmaite tarapaty, przy których czytelnik uśmiecha się od ucha do ucha. Wyszczekana miłość.
7. ,,Architekci marzeń'' : 

Autorka w tej historii przedstawia niesamowitą feerię barw, ciekawych bohaterów, którzy zmagają się z trudami codzienności. Dążą do osiągnięcia celów, budują swoje kariery, często kosztem życia prywatnego, podejmują niełatwe decyzje, manipulują, kłamią, oszukują, zdradzają, pragną sprostać oczekiwaniom innych, zapominając bezustannie o sobie samych. Śmieją się, płaczą, cieszą z małych osiągnięć, potykają się i złoszczą, gdy coś nie idzie po ich myśli. Lekka, przyjemna powieść, w której zanurzysz się bez reszty. Wzruszająca, zabawna, wciągająca opowieść pełna barw, zaskakujących i pięknych detali dnia codziennego. Architekci marzeń.8. ,,Jesienny motyl'' : 

Autorka przenosi czytelnika do rzeczywistego świata, przedstawia bohaterów z krwi i kości, takich, których moglibyśmy spotkać na ulicy, w parku, na dworcu. Pokazuje ich z wadami, zaletami, bagażem doświadczeń, który nieustannie dźwigają na swoich barkach. Ukazuje Wrocław w tych jasnych, jak i ciemnych barwach, gdzie bezdomni proszą o każdy grosz chowając swoją godność do kieszeni oraz tych którzy pławią się w luksusach. Za każdą tą postacią skrywa się historia, która mocno trafia do serca. Przez historię się po prostu płynie, chłonie wszystkimi zmysłami, przeżywa z ogromną mocą. Gdy już się zacznie przygodę z lekturą, czytelnik nie będzie w stanie się od niej oderwać, aż do samego końca. Jesienny motyl.


9. ,,Ptaki'' : 

Wystarczy jeden nierozważny ruch i szczęśliwe życie pęka jak bańka mydlana. Kończą się plany, marzenia, pozostają tylko bolesne wspomnienia i zgliszcza. Pojawia się ból, niewyobrażalne cierpienie, żałoba i pytania. Przyszłość staje się wielką niewiadomą, a otaczająca rzeczywistość traci swoje piękno. Oprócz tego znaleźć w niej można skrywane tajemnice, lęk, obawy przed stratą, niechęć, poszukiwanie własnej drogi, swojego miejsca na ziemi. Przystani, w której postacie będą mogły przybić, kiedy jest źle. (Recenzja niebawem, ale już gorąco polecam).
10. ,,Jeszcze się kiedyś spotkamy'' : 

Książka chwyta za serce, wdziera się tak mocno do podświadomości, że nie sposób uwolnić się spod jej mocy. Owija się niczym wąż, przyciąga w swoje szpony, by wywołać lawinę emocji. Miłość w trudnych czasach, wojna zbierająca żniwo, niepewna przyszłość, obawy, strach, ból zadawany drugiemu człowiekowi, przyjaźń i nadzieja na lepsze jutro. A to nie wszystko, co można znaleźć w tej powieści. Wiele postaci, wątków przeplatają się niczym pajęcza sieć, osobno tworzą odrębną historię, ale kiedy się połączą, stają się całością, idealną harmonią. Obrazy pojawiają się przed oczami, słychać najazdy, niemiecki język, w nozdrza uderza zapach strachu, obaw, rozlewu krwi. Jeszcze się kiedyś spotkamy.

Komentarze

  1. Z wymienionych książek czytałam do tej pory tylko Życie od nowa i gorąco ją polecam. ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealny zestaw. Niektóre już mam.

    OdpowiedzUsuń
  3. 5 i 6 zdecydowanie tak, ostatnia czeka w kolejce, a reszty niestety nie znam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz